Najlepsze kraje dla cyfrowych nomadów. Polska wysoko, ale nasi sąsiedzi biją nas na głowę [RANKING]

Przed nadejściem pandemii mało kto myślał o porzuceniu dotychczasowego trybu życia i pracy zdalnej, na przykład z drugiego krańca świata. Jednak czasy zmieniły się diametralnie. Dziś coraz więcej osób wybiera słoneczny home office z widokiem na morze lub góry. Jeśli więc zastanawiacie się, w którym kraju połączyć przyjemne z pożytecznym, służymy wam pomocą. Właśnie ukazał się Globalny Indeks Pracy Zdalnej, który stworzyła firma NordLayer. Na którym miejscu uplasowała się Polska?

Globalny Indeks Pracy Zdalnej (Global Remote Work Index, GRWI) stworzyli eksperci od cyberbezpieczeństwa z firmy NordLayer. Pod uwagę wzięli pięć najważniejszych kryteriów: bezpieczeństwo (bezpieczeństwo zdrowotne, strategię walki z COVID-19), jakość internetu (dostępność do szybkiej, szerokopasmowej sieci), warunki ekonomiczne i społeczne życia (atrakcyjność turystyczna, koszty wynajęcia mieszkania, jakość komunikacji, biura coworkingowe, stabilność waluty) i znajomość języka angielskiego w danym kraju.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Po przeanalizowaniu wszystkich danych powstał ranking, który "pomaga określić, gdzie należy podróżować i pracować". Analitycy poddali ocenie 66 krajów świata. W zestawieniu brakuje m.in. Rosji czy Tunezji.

Mekka cyfrowych nomadów

Liderem zestawienia okazały się Niemcy, które otrzymały 0,824 punktu w ogólnej klasyfikacji. Autorzy raportu podkreślają, że ten wielokulturowy kraj zawsze znajdował się wysoko na liście z powodu szerokich możliwości znalezienia pracy. Ale jak się okazuje, cyfrowi nomadzi doceniają go również za atrakcyjność turystyczną. W tej kategorii Niemcy otrzymały najwięcej punktów. Poza tym naszych sąsiadów doceniono za bezpieczeństwo i warunki społeczno-gospodarcze. Jeśli chodzi o jakość internetu, w tej kategorii raczej mają sporo do poprawy. Poza tym przeprowadzając się do Monachium czy Berlina trzeba liczyć się z wysokimi kosztami życia, ale mimo tych mankamentów Niemcy zostały uznane za mekkę cyfrowych nomadów.

W rankingu na drugim miejscu uplasowała się Dania z punktacją 0,816. Standard życia, biegłość językowa mieszkańców i atrakcyjność turystyczna sprawiły, że ten skandynawski kraj znalazł się wysoko w zestawieniu. Ale nie wszystko jest idealne. "Dania to świetny kraj jako miejsce pracy zdalnej, mimo że cyberbezpieczeństwo i internet wymagają pewnych ulepszeń" - czytamy w podsumowaniu rankingu. Autorzy zachęcają, żeby zdecydować się na pracę home office w tym kraju, choćby po to, aby doświadczyć duńskiego hygge. "Dlaczego nie skorzystać z tej szansy?" - pytają.

Ukryta perełka dla cyfrowych nomadów

Podium zamykają Stany Zjednoczone (0,809). Na czwartym miejscu uplasowała się Hiszpania (0,796), a na piątym Litwa (0,974). Na stronie nordlayer, czytamy, że nasz wschodni sąsiad jest ukrytą perełką dla cyfrowych nomadów. Litwa chwalona jest za "prawdopodobnie najszybszy internet na świecie" i do tego bardzo przystępny cenowo oraz wysoką pozycję w rankingu cyberbezpieczeństwa. Dlatego właśnie, jak argumentują autorzy raportu, "Litwa stwarza doskonałe warunki dla biznesu. Podróżujący pracownicy i menedżerowie ds. bezpieczeństwa IT nie muszą się martwić o to, czy jest to odpowiednie miejsce do pracy zdalnej".

Kolejne miejsca zajęły: Holandia (0,791), Szwecja (0,788), Estonia (0,784), Singapur (0,782) i Francja (0,778). 

Polska doceniona w kategorii cyberbezpieczeństwo

Polska znalazła się na 13. miejscu w rankingu światowym, a na dziewiątym w europejskim. Najwyżej nasz kraj został oceniony w kategorii cyberbezpieczeństwo (7. miejsce). Na 15. miejscu uplasowaliśmy się w kategorii warunki ekonomiczne i społeczne (0,740 punktu). Infrastruktura internetowa przyniosła nam 27. miejsce. Najsłabiej wypadliśmy w kategorii dotyczącej walki z pandemią COVID-19 i zostaliśmy sklasyfikowani na 40. pozycji.

Źródła: nordlayer.com / turystyka.rp.pl 

Więcej o: