Szukasz ochłody w miejskiej fontannie? Grozi ci nie tylko mandat. Konsekwencje mogą być poważne

Z pozoru przyjemne ochłodzenie w fontannie podczas nieznośnych upałów może kojarzyć się z czymś przyjemnym, jednak realia prezentują się zupełnie inaczej. Korzystanie z tego typu publicznych miejsc może przynieść negatywne skutki dla zdrowia. Powodem są wszechobecne bakterie, wirusy i grzyby.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Lato w mieście potrafi być wyjątkowo gorące - wszechobecna zabudowa, beton czy szklane instalacje powodują, że centra szybko się nagrzewają. W takie dni na wiele sposobów szukamy ochłody i wytchnienia. Poza chłodnymi napojami i odpoczynkiem w cieniu nadal spora część dorosłych i dzieci postanawia odetchnąć w pobliżu miejskich fontann. Wyjaśniamy, dlaczego może być to szkodliwe dla zdrowia. 

Kąpiel w fontannie miejskiej może się skończyć poważnym zatruciem i pobytem w szpitalu Blogerka ostrzega przed kąpielami w fontannach: "Skutecznie ochłodziłyśmy dziecko gronkowcem"

Dlaczego kąpiel w fontannie miejskiej to zły pomysł?

Kąpiele i zabawy w fontannach miejskich to nadal częsty widok w wielu miejscowościach. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to najlepsza forma ochłodzenia. Fontanny mają obieg zamknięty, przez co w cyrkulującej w nich wodzie łatwo mogą namnażać się bakterie wirusy, pierwotniaki, glony i grzyby. Ponadto często widoczne są tam gołym okiem zabrudzenia, śmieci, pety, folie i wiele, wiele innych. W wodzie z fontanny z pewnością nie brakuje też odpowiedniej domieszki odchodów żyjących w mieście zwierząt. Nie wspominając o różnorakich ludzkich wydzielinach.

Zagrożenie dla zdrowia może wynikać nie tylko z picia wody z fontanny, lecz także z kąpieli lub zabawy w wodzie oraz przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych za pomocą rąk, lub trzymanych w nich przedmiotów do jamy ustnej, z czego często nie zdają sobie sprawy rodzice. Fontanny miejskie zwane też obiektami małej architektury pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną. Kąpiele, zabawy czy letnie ochłodzenie nie powinny zatem mieć miejsca, o czym co roku apeluje i przypomina Światowa Organizacja Zdrowia. 

Zobacz wideo Fontanny nie służą do kąpieli. W wodzie żyją zarazki

Czym grozi kąpiel w publicznej fontannie?

Warto jednak wspomnieć, że w nielicznych miejscach można bezpiecznie korzystać z fontann miejskich. Brak ryzyka jest możliwy tylko w przypadku, gdy urządzenie jest podłączone do miejskiego wodociągu, a zawarta w niej woda jest regularnie badana pod względem mikrobiologicznym przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Czystość wody jest zależna także od temperatury, zabezpieczeniem mechanizmu od korozji czy obecności osadów. 

W wodzie z fontanny mogą znajdować się:

  • liczne drobnoustroje, w tym: bakterie, pierwotniaki, wirusy, glony, grzyby,
  • zanieczyszczenia odzwierzęce (odchody ptaków, zwierząt domowych lub dzikich),
  • niebezpieczne zanieczyszczenia mechaniczne, np. kawałki potłuczonego szkła, odłamki metalu, kamienie;
  • zanieczyszczenia chemiczne: płynne substancje alergogenne, rakotwórcze związki WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne).
  • bakterie z grupy coli, bakterie gronkowca czy pierwotniaki pasożytnicze. 

Skutkiem korzystania z miejskich fontanny mogą być nieprzyjemne, a nawet groźne dla naszego zdrowia dolegliwości takie jak ostre zatrucie pokarmowe, zapalenie spojówek, schorzenia dróg oddechowych, stany zapalne dróg moczowych, choroby pasożytnicze czy grzybice i alergie skórne. 

Więcej o: