Krzyczała w hotelu: "Nienawidzę Rosjan". W Rosji. Jest skandal dyplomatyczny

Zatrzymała się w hotelu w Murmańsku na północy Rosji i wywołała awanturę. Nie spodobało jej się, że poproszono ją, aby poczekała, aż pokojówka skończy sprzątać jej pokój. Kobiecie w pewnym momencie puściły nerwy i powiedziała zbyt dużo. Problem w tym, że to była norweska konsul. Jej zachowanie nagrały kamery, a wokół sprawy wywiązała się afera dyplomatyczna.

Po 24 lutego, gdy Rosja napadła na Ukrainę, trudno zachować zimny osąd wobec agresora. Kraje zachodnie nałożyły na Federację Rosyjską i oligarchów popierających Putina sankcje gospodarcze. Wspierają Ukrainę w walce o suwerenność. Relacje dyplomatyczne są bardzo napięte. Tym bardziej zachowanie norweskiej konsul budzi zastrzeżenia.

Zobacz wideo "Czy gdybym podpalił się na Placu Czerwonym, to by coś dało?". Młodzi Rosjanie zdruzgotani polityką Putina

Norweska konsul krzyczy na recepcjonistów

Do zdarzenia doszło wprawdzie miesiąc temu, 6 lipca, ale dopiero teraz napisały o niej zagraniczne media. Zachowanie Norweżki zarejestrowały hotelowe kamery. Nagranie zostało opublikowane na Twitterze. Co takiego zrobiła konsul, że ambasador Norwegii został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, a Norwegia odcina się od słów kobiety?

Na nagraniu widać Elisabeth Ellingsen, norweską konsul, która na recepcji pozwala sobie na bardzo niedyplomatyczne zachowanie. "Nienawidzę Rosjan" – krzyczy pani konsul. Co takiego wyprowadziło ją z równowagi? Poproszono ją, aby chwilę poczekała, ponieważ akurat jej pokój był sprzątany. Najpierw Norweżka była oburzona, że ktoś jest w jej pokoju. "Stanę w drzwiach pokoju i będę patrzeć, jak pokojówka sprząta, po prostu daj mi klucz!" – denerwowała się. Ellingsen powiedziała, że nie zamierza czekać "ani minuty dłużej", ponieważ "już jest za późno". Wyraziła również powątpiewanie, czy na pewno pokój po sprzątaniu będzie czysty.

Oslo żałuje, rosyjski MSZ wzywa norweskiego ambasadora na dywanik

Jej zachowanie poruszyło Moskwę i Oslo. Ministerstwo spraw zagranicznych Norwegii odcięło się od zachowania dyplomatki i wydało oświadczenie, że "głęboko żałuje", że doszło takiego incydentu. Podkreślono także, że słowa kobiety "nie odzwierciedlają polityki norweskiej" ani "stosunku Norwegii do Rosji". Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wezwało na dywanik ambasadora Runego Resalanda. Rosjanie wyrazili swój sprzeciw wobec "obraźliwych, nacjonalistycznych i ksenofobicznych uwag Ellingsen". Kreml uznał, że pobyt Ellingsen na terenie Rosji jest niemożliwy i wezwano ją do natychmiastowego opuszczenia kraju.

Źródła: bb-cntv.com / oopstop.com

Więcej o: