Czy za parawan można dostać mandat? "Królowie parawaningu" mogą obawiać się o zawartość portfela

Czy za parawan można dostać mandat? To pytanie zadaje sobie wielu turystów, którzy planują spędzić wakacje nad polskim morzem. Okazuje się, że w niektórych przypadkach można słono za to zapłacić.

Parawaning nad morzem to ulubiony letni sport Polaków. Niektórzy korzystają wręcz z absurdalnych rozwiązań, chcąc zarezerwować sobie miejsce na plaży. Okazuje się jednak, że za parawan możemy słono zapłacić. Kiedy można dostać mandat? Sprawdź.

Zobacz wideo Niechlubny rekord Bałtyku. Ma największe martwe strefy na świecie

Czy za parawan można dostać mandat? Prawnik: Prawo karne nie jest obojętne na tę praktykę

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze, a wraz z nim sezon na parawany na plaży. Ale czy taka rezerwacja miejsca na plaży jest dozwolona? Jeden z prawników rozwiewa wątpliwości.

Więcej informacji o podróżach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przede wszystkim wydzielony skrawek plaży nie przestaje być miejscem publicznym, bo ktoś rozstawił na nim swój prywatny parawan. Plaża jest nadal miejscem publicznym i ogrodzony parawanem teren w żadnym razie nie korzysta ze szczególnej ochrony prawnej

- wyjaśnia w rozmowie  z trójmiasto.pl dr Mikołaj Małecki, wykładowca prawa karnego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz autor popularnego bloga Dogmaty Karnisty.

Plażowicz, któremu brakuje miejsca, nie naruszy reguł postępowania obowiązujących w nadmorskiej społeczności, gdy zmniejszy teren zarezerwowany przez kogoś, kto z niego nie korzysta. Nie narazi się na odpowiedzialność karną, gdy skorzysta z miejsca publicznego, odgrodzonego ofensywnie przez inną osobę

- dodaje.

Fala upałów w Polsce (zdjęcie ilustracyjne) Jak Polacy znoszą upały? 71 proc. skarży się na dolegliwości

Niezależnie od tego, jaki jest nasz osobisty pogląd na parawany i jak wolelibyśmy korzystać z plaży - prawo karne nie jest do końca obojętne na praktykę użycia parawanów. Plaża publiczna to miejsce wspólne! Pamiętajmy o tym, wygrzewając się na słońcu za parawanem lub bez parawanu

- wyjaśnia.

Parawany na plaży. Kiedy można dostać mandat?

Okazuje się, że w niektórych przypadkach możemy dostać mandat za parawan. Możemy zostać ukarani m.in. za wydzielenie sobie parawanami zbyt dużej powierzchni plaży lub gdy ustawimy parawany tak, że zablokujemy przejście na przykład ratownikom.

Parawany na plaży (zdjęcie ilustracyjne) Parawaning - ulubiony sport Polaków. Zarezerwowali miejsca i nie przyszli

Musimy więc liczyć się z tym, że za nieodpowiedni parawaning na plaży, grozi nam mandat, kara aresztu lub ograniczenia wolności.

Więcej o: