"Dlaczego nikt nie zauważył tonącego w stawie samochodu?". Tajemnicze obrazy znalezione w Mapach Google

Wirtualne wędrówki w Mapach Google wciąż cieszą się wśród użytkowników dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza od czasu, gdy niektórzy z nich zaczęli trafiać na wyjątkowo tajemnicze lokalizacje i zdjęcia satelitarne, przedstawiające niecodzienne zdarzenia. Niektóre z nich zaobserwowano na terenie naszego kraju.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tajemnicze, symetryczne kręgi w zbożach, nieprzypadkowe ułożenie budynków czy zdjęcia satelitarne, które pomogły rozwiązać kryminalną zagadkę sprzed 20 lat. Do czego jeszcze może doprowadzić nas uważne śledzenie popularnych map prezentowanych przez firmę Google?

Tajemnica sprzed lat

W listopadzie 1997 roku William Moldt wychodzi do nocnego klubu. Zwykle stronił od alkoholu, jednak tego dnia zdecydował się wypić przy barze kilka drinków. Około 21:30 dzwoni do swojej zaniepokojonej dziewczyny, żeby poinformować, że wszystko jest w porządku - "za niedługo będę w domu". Półtorej godziny później 40-latek dopija ostatniego drinka i wychodzi z klubu. Właśnie tam widziany był po raz ostatni. Później ślad po nim zaginął — przez ponad 20 lat nie wiadomo było, co się z nim stało. Do czasu, kiedy pewien internauta postanowił przejrzeć zdjęcia satelitarne z Google Maps...

W 2019 roku zarządca nieruchomości z USA, oglądając na mapach zabudowania interesującej go okolicy, dostrzegł coś niepokojącego. Na terenie osiedla domków jednorodzinnych w okolicach Wellington na Florydzie widoczny był niewyraźny kształt, przypominający zatopiony w stawie samochód. Mężczyzna niezwłocznie poinformował o tym policję. Kiedy specjalne służby wyciągnęły auto z wody, okazało się, że w środku znajdowały się ludzkie szczątki, należące do zaginionego ponad 20 lat temu Williama Moldta. Większość osób zastanawiała się, dlatego wcześniej nikt nie zauważył samochodu wpadającego lub tonącego w stawie. Ustalono wówczas, że kiedy rodzina zgłosiła zaginięcie mężczyzny, okolica, w której dokonano makabrycznego odkrycia, wyglądała zupełnie inaczej; osiedle domków, które dziś się tam znajduje, nie zostało jeszcze wtedy wybudowane. Być może do dnia dzisiejszego nikt nie wiedziałby, co stało się z zaginionym 40-latkiem — gdyby nie internauta, przeglądający na swoim komputerze zdjęcia z Google Maps.

Staw, w którym odnaleziono zatopiony samochódStaw, w którym odnaleziono zatopiony samochód Google Maps - screenshot

Cmentarzysko samolotów

Po wpisaniu w aplikację Google Earth następujących współrzędnych: 32 08'59.96" N, 110 50'09.03"W, naszym oczom ukażą się równo ułożone rzędy maszyn. Kilka tysięcy mniejszych i większych samolotów, bez szansy na ponowne uruchomienie. W Stanach Zjednoczonych znajduje się największy na świecie obiekt do przechowywania i konserwacji samolotów. Miejsce zostało nazwane "Boneyard", co można tłumaczyć jako "cmentarzysko". Do 2021 roku rozmieszczono na tym terenie około 4000 samolotów i 13 pojazdów kosmicznych należących między innymi do Sił Powietrznych USA, Armii, Straży Przybrzeżnej, czy też Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Ponadto znajdziemy tu między innymi 108 bombowców strategicznych B-52, które wycofano na mocy traktatów rozbrojeniowych. Zostały sporządzone i podpisane po zakończeniu zimnowojennego konfliktu.

Cmentarzysko samolotów, Stany ZjednoczoneCmentarzysko samolotów, Stany Zjednoczone Google Earth

Orzeł w siatce ulic 

Sępolno we Wrocławiu jest charakterystycznym osiedlem, słynie z wyjątkowego klimatu i otoczenia natury. Przechadzając się między uliczkami, można jednak nie zauważyć, jak osobliwy kształt ma to miejsce z lotu ptaka; budynki, ulice i ogrody widziane z góry przypominają bowiem majestatycznego orła z rozpostartymi skrzydłami. Autorami tego projektu są Paul Heim, Hermann Wahlich oraz Albert Kempter. Budowa rozpoczęła się w 1919 roku i trwała ponad 16 lat, aż do 1935 roku. Początkowo osiedle z założenia miało być "miastem-ogrodem" dla ówczesnej klasy średniej zamieszkującej tereny Wrocławia. 

Sępolno we Wrocławiu z lotu ptakaSępolno we Wrocławiu z lotu ptaka Google Maps

Źródło: Daily Mail, Polska Times, Radio Wrocław

Więcej o: