Czego nie można pakować do bagażu podręcznego? Niektóre przedmioty mogą wprawić w osłupienie

Wymagania na lotniskach często spędzają nam sen z powiek. Musimy zwracać uwagę na wymiary bagażu, jego wagę, a także na przedmioty, które chcemy w nim przewieźć. Co nie powinno się znaleźć w naszych walizkach?

Wielu podróżujących samolotami wielokrotnie sprawdza bagaże pod kątem zakazanych przedmiotów. Jednak podczas kontroli bezpieczeństwa często okazuje się, że nie dopatrzyliśmy jednego szczegółu. By uniknąć takich sytuacji, warto się odpowiednio przygotować.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Czego nie można pakować do bagażu podręcznego?

W bagażach zakazane jest przewożenie broni palnej, a także innych przedmiotów, które mogą powodować obrażenia. Jak informuje lotnisko Chopina w Warszawie, zalicza się do nich m.in.: 

  • paralizatory elektryczne,
  • replika i imitacja broni palnej,
  • wszelkiego rodzaju urządzenia do uboju zwierząt,
  • wszelkiego rodzaju zabawki wyglądające jak pistolety, rewolwery, karabiny, itp.,
  • zapalniczki wyglądające jak broń palna.

Do walizek lepiej nie pakować także wszelkiego rodzaju przedmiotów o ostrych końcówkach i krawędziach. W grupie tej wymienia się m.in. brzytwy, siekiery i topory, żyletki, metalowe śledzie i szpilki do namiotów czy nożyczki o długości ostrza powyżej sześciu centymetrów. Uważać powinni fani zimowego szaleństwa. Na pokład samolotu nie wniesiemy kijków narciarskich, marszowych i wspinaczkowych, ani łyżew. 

Zabronione są także tępe instrumenty, które mogą powodować obrażenia. Są to kije baseballowe, bilardowe, golfowe czy też wędki. Pasażerowie nie wniosą ze sobą wszelkiego rodzaju materiałów wybuchowych lub wysoce łatwopalnych (fajerwerk, farb w aerozolu, napoi alkoholowych o stężeniu powyżej 70 proc. na jednostkę).

Płyny i leki w bagażu podręcznym

Jedną z kwestii, na którą często narzekają pasażerowie, są zasady przewozu płynów. Muszą być one zamknięte w opakowaniach do 100 ml objętości i znajdować się w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności nieprzekraczającej litra. Wyjątkiem są płyny zakupione w strefie bezcłowej. Muszą być jednak zamknięte w bezpiecznej torbie. Leki oraz inne produkty spożywcze mogą znaleźć się w bagażu, jeżeli spełniają szczególne wymogi zdrowotne, np. pokarm dla niemowląt.

Kampania "Nie pakuj się w kłopoty"

Urząd Lotnictwa Cywilnego wyszedł naprzeciw zestresowanym pasażerów i postanowił ułatwić im proces pakowania. Na stronie internetowej znajdziemy kompletny poradnik informujący o przedmiotach oraz materiałach zabronionych do transportu w samolocie. 

Instytucja przygotowała specjalny spot. Możemy się z niego dowiedzieć, że niektóre przedmioty są zakazane jedynie w bagażach podręcznych, niektóre w rejestrowanych, a jeszcze inne w obu. 

Przedmioty codziennego użytku mogą zagrażać bezpieczeństwu w czasie lotu

- słyszymy na nagraniu

Oprócz listy, na stronie znajdziecie także wyszukiwarkę. Wystarczy wpisać w nią przedmiot, który budzi wasze wątpliwości i otrzymamy interesujące nas informacje. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: