Dziesięciolatka wyruszyła na wakacje. Zabrała ze sobą psa i wsiadła do pociągu

Dziesięciolatka postanowiła wybrać się na wakacje. Zapomniała jednak poinformować o tym swoich rodziców. Zabrała psa i wsiadła do pociągu z Warszawy do Tczewa. Na szczęście w porę zareagowała policja.

Wakacje to czas podróży i wycieczek. Te słowa do serca wzięła sobie pewna dziesięciolatka, która w towarzystwie swojego pupila wsiadła do pociągu i ruszyła na przejażdżkę.

Polskie Koleje Państwowe nie opublikowały co prawda wytycznych co do wieku, w którym dzieci mogą podróżować samodzielnie. Wskazują, że przepisy prawa nie precyzują dokładnie tej kwestii i decyzję pozostawiają rodzicom.

Zobacz wideo Sylwia Bomba radzi, jak przygotować dziecko do podróży

Warszawa. Dziesięciolatka wsiadła w pociąg do Tczewa, bo chciała jechać na wakacje

We wtorek po godzinie 16 policjanci z Iławy otrzymali zgłoszenie dotyczące dziecka, które podróżowało pociągiem relacji Gliwice-Gdynia bez osoby dorosłej. Dziewczynka oraz towarzyszący jej pies zostali odebrani przez policjantów od obsługi pociągu na stacji w Iławie.

Dziecko poinformowało policjantów, jak się nazywa oraz ile ma lat. Wyjaśniała także zdumionym funkcjonariuszom, że mieszka w Warszawie. Przyznała również, że wyruszyła w podróż, nikomu nic o tym nie powiedziawszy.

Policjantom udało się ustalić dokładny adres zamieszkania dziewczynki. Następnie powiadomili jej matkę o całym zdarzeniu.

10-latka wspólnie ze swoim czworonożnym przyjacielem, cała i zdrowa, została przetransportowana do babci, gdyż mama była w pracy. Dziewczynka wyglądała na bardzo podekscytowaną zamieszaniem wokół własnej osoby i przejażdżką radiowozem

- relacjonują funkcjonariusze policji.

Samodzielna podróż dziecka. Od jakiego wieku?

Jak już wspomnieliśmy, linie kolejowe pozostawiają decyzję o samodzielnym podróżowaniu dziecka rodzicom. Nieco inaczej jest w przypadku podróży autobusem. W teorii osoby do 12. roku życia zazwyczaj nie mogą podróżować bez opieki osoby dorosłej. Osoby pomiędzy 12. a 15. rokiem życia mogą, ale za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów. Warto więc wcześniej sprawdzić regulamin przewoźnika.

Linie lotnicze również bardzo różnie podchodzą do kwestii samodzielnego podróżowania dzieci. Podróżować bez opieki osoby dorosłej mogą zazwyczaj osoby, które mają minimum 14 lat. Jest jednak pewien warunek - musi im towarzyszyć inna osoba, co najmniej 16-letnia. Z kolei dla dzieci poniżej piątego roku życia niektóre linie przewidują opiekę dedykowanej osoby z personelu pokładowego na cały czas lotu. Warto jednak zapoznać się z regulaminem danych linii lotniczych, jeśli planujemy taki lot.

Źródło: ilawa.policja.gov.pl

Więcej o: