Krystalicznie czyste jezioro w Polsce. "Można poczuć się jak na Malediwach"

Przy dobrych warunkach pogodowych widoczność sięga tutaj do 15 metrów, w bardzo wielu miejscach widać dno zbiornika. Niektórym z daleka przypomina przedziwne zwierciadło. Czym jeszcze zachwyca turystów Jezioro Czyste (lub Jezioro Jasne) niedaleko Iławy?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nazwa tego jeziora wcale nie jest dziełem przypadku. Zdumiewa naukowców i miłośników przyrody — Jezioro Jasne uznaje się za najczystsze i najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Niecodzienny widok przywodzi na myśl krajobrazy z krajów egzotycznych, w rzeczywistości znajduje się pół godziny drogi od Iławy. 

Kryształ w środku lasu

Wyprawa rozpoczyna się na leśnym parkingu. To również początek ścieżki dydaktycznej, która w dalszych etapach informuje o wyjątkowej florze i faunie tego regionu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że miejsce odwiedzane jest przez wielu turystów, w rzeczywistości większość z nich to okoliczni mieszkańcy; sława Jeziora Czystego ma raczej charakter lokalny. Po przejściu nieco ponad kilometra, pośrodku lasu ukazuje się fragment krystalicznie czystej wody, która w połączeniu z wierzchołkami drzew w tle stanowi niezapomniany widok. Według niektórych turystów można poczuć się tam jak na Malediwach. Światło w Jeziorze Czystym dociera nawet na głębokość 14-15 metrów; z łatwością można by obserwować florę i faunę akwenu, gdyby nie to, że jest ona wyjątkowo uboga. Nie bez powodu. 

Jezioro Jasne, nazywane także CzystymJezioro Jasne, nazywane także Czystym fot. Wojciech Grabowski/RoadTripBus.pl

Pustka i kanibalizm. Co skrywa dno?

Do powstania tak wyjątkowej przejrzystości wody w akwenie prawdopodobnie doprowadził fakt, iż pochodzi ona ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku. Tego typu akweny określa się mianem oligotroficznych. Istotny jest również kwaśny odczyn (pH = 4,3), za sprawą którego nie rozwija się tam bujnie flora i fauna. To z kolei zmniejsza poziom mętności jeziora; często ryby i glony ograniczają widoczność w zbiornikach wodnych. Mimo niesprzyjających warunków w Jeziorze Jasnym pojawiają się nieliczne gatunki glonów i sinic, uwagę zwraca również kanibalistyczny gatunek okonia karłowatego. Ze względu na to, że w jeziorze nie występują inne duże ryby, większe osobniki są zmuszone do pożerania mniejszych. 

Literackie inspiracje — trasa Pana Samochodzika

Fani przygód kultowego Pana Samochodzika z pewnością dostrzegą również podobieństwo okolic kanału Jerzwałdzkiego do krain opisywanych w powieści „Pan Samochodzik i Winnetou". Nic dziwnego — w pobliżu znajduje się bowiem dom, w którym mieszkał autor kultowych książek,  Zbigniew Nienacki. Nad jeziorem znajdowała się również przystań, gdzie pisarz cumował łódź i, być może, z kojącego widoku i otoczenia natury czerpał jeszcze więcej literackich inspiracji. 

Więcej o: