Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Nazwa tego jeziora wcale nie jest dziełem przypadku. Zdumiewa naukowców i miłośników przyrody — Jezioro Jasne uznaje się za najczystsze i najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Niecodzienny widok przywodzi na myśl krajobrazy z krajów egzotycznych, w rzeczywistości znajduje się pół godziny drogi od Iławy.
Wyprawa rozpoczyna się na leśnym parkingu. To również początek ścieżki dydaktycznej, która w dalszych etapach informuje o wyjątkowej florze i faunie tego regionu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że miejsce odwiedzane jest przez wielu turystów, w rzeczywistości większość z nich to okoliczni mieszkańcy; sława Jeziora Czystego ma raczej charakter lokalny. Po przejściu nieco ponad kilometra, pośrodku lasu ukazuje się fragment krystalicznie czystej wody, która w połączeniu z wierzchołkami drzew w tle stanowi niezapomniany widok. Według niektórych turystów można poczuć się tam jak na Malediwach. Światło w Jeziorze Czystym dociera nawet na głębokość 14-15 metrów; z łatwością można by obserwować florę i faunę akwenu, gdyby nie to, że jest ona wyjątkowo uboga. Nie bez powodu.
Jezioro Jasne, nazywane także Czystym fot. Wojciech Grabowski/RoadTripBus.pl
Do powstania tak wyjątkowej przejrzystości wody w akwenie prawdopodobnie doprowadził fakt, iż pochodzi ona ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku. Tego typu akweny określa się mianem oligotroficznych. Istotny jest również kwaśny odczyn (pH = 4,3), za sprawą którego nie rozwija się tam bujnie flora i fauna. To z kolei zmniejsza poziom mętności jeziora; często ryby i glony ograniczają widoczność w zbiornikach wodnych. Mimo niesprzyjających warunków w Jeziorze Jasnym pojawiają się nieliczne gatunki glonów i sinic, uwagę zwraca również kanibalistyczny gatunek okonia karłowatego. Ze względu na to, że w jeziorze nie występują inne duże ryby, większe osobniki są zmuszone do pożerania mniejszych.
Fani przygód kultowego Pana Samochodzika z pewnością dostrzegą również podobieństwo okolic kanału Jerzwałdzkiego do krain opisywanych w powieści „Pan Samochodzik i Winnetou". Nic dziwnego — w pobliżu znajduje się bowiem dom, w którym mieszkał autor kultowych książek, Zbigniew Nienacki. Nad jeziorem znajdowała się również przystań, gdzie pisarz cumował łódź i, być może, z kojącego widoku i otoczenia natury czerpał jeszcze więcej literackich inspiracji.