Wybuch wulkanu w Europie. Czy loty są odwołane? Islandzkie MSZ wydało komunikat

W masywie Fagradalsfjall położonym w Islandii wybuchł wulkan. Miejscowe biuro meteorologiczne podało, że erupcja była wynikiem nasilenia aktywności sejsmicznej nieopodal stolicy kraju (Reykyaviku). MSZ Islandii twierdzi, że prawdopodobnie sytuacja z 2010 r. się nie powtórzy i loty nie będą zakłócone.

W Islandii znajdują się aktywne wulkany. Jeden z nich (położony 25 km od Reykaviku i 15 km od lotniska) dał o sobie znać. Ze szczelin góry wypłynęła lawa i wydobyły się kłęby dymu. Wydarzenie transmitowały miejscowe media. Jak podaje Reuters, zeszłoroczna erupcja Fagradalsfjall trwała pół roku (od marca do września) i obfitowała w spektakularne widoki, które przyciągały miejscowych oraz turystów.

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Więcej informacji o ciekawych wydarzeniach z kraju i ze świata znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Islandia. Wybuchł wulkan w masywie Fagradalsfjall

Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w swoim oświadczeniu przestrzega mieszkańców przed zbliżaniem się do wulkanu, ponieważ mogło dojść do emisji szkodliwych gazów. Nie doszło jednak do krytycznej infrastruktury. Władze ogłosiły "czerwony alert" i zabroniły samolotom latania bezpośrednio nad masywem. Wysłały też helikoptery, by zbadały sytuację. Jeżeli będzie ona oceniona jako mniej niebezpieczna niż się wydawało, alert zmieni się na pomarańczowy. 

Obecnie nie ma żadnych zakłóceń w lotach do i z Islandii. Międzynarodowe korytarze lotnicze pozostaną otwarte

- przekazał MSZ w swoim komunikacie. 

 

To nie był jedyny wybuch wulkanu w Islandii. Kraj położony jest między płytami tektonicznymi Eurazji i Ameryki Północnej, co sprawia, że ma wysoką aktywność sejsmiczną i wulkaniczną. Erupcja Eyjafjallajokull w 2010 roku sparaliżowała lotnictwo na wiele tygodni i zmusiła wielu mieszkańców okolicznych rejonów do ucieczki z domu. Wiele wskazuje na to, że owa sytuacja w tym roku się nie powtórzy.

Więcej o: