Polskie cuda natury. Dlaczego Kolorowe Jeziorka mają tak niezwykłe barwy?

Żółte, czerwone, błękitne, zielone - to bardzo rzadko występujące kolory zbiorników wodnych. Jeszcze rzadziej zdarza się, żeby znajdowały się zaraz obok siebie. A jednak - na terenie Polski możemy podziwiać tak niecodzienne zjawisko. Wystarczy odwiedzić Dolny Śląsk.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Dolnego Śląska. Podziwiając zespół czterech zbiorników wodnych o dziwnych, nienaturalnych barwach można poczuć się jak w baśni i pomyśleć, że za tym efektem kryją się dodane przez kogoś substancje. Nic bardziej mylnego. 

Nie wszystko złoto, co się świeci

Kolorowe Jeziorka powstały na terenie starych, niemieckich kopalni łupków pirytonośnych, które funkcjonowały między 1785 a 1925 rokiem. Piryt, który tu wydobywano, służył głównie do produkcji kwasu siarkowego na potrzeby przemysłu. Nazywano go przekleństwem i "złotem głupców". Wszystko dlatego, że jego barwa łudząco przypomina złoto — tym samym daje złudną nadzieję na bogactwo każdemu, kto na niego trafia. To właśnie dzięki różnorodnym związkom chemicznym możemy dzisiaj podziwiać niespotykane zabarwienie wody, która wypełniła wyrobiska. Gdy zniknęła kopalnia, zalała je woda, tworząc sztuczne jeziorka o zjawiskowej barwie.

Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie. Kolorowe Jeziorka to atrakcja Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone powstały w miejscu starych wyrobisk kopalnianych. Swój kolor zawdzięczają składowi chemicznemu ścian i dna wyrobisk. Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie. Kolorowe Jeziorka to atrakcja Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone powstały w miejscu starych wyrobisk kopalnianych. Swój kolor zawdzięczają składowi chemicznemu ścian i dna wyrobisk.  Pitert/CC/Wikimedia

Kraina Nadziei i Nowego Szczęścia

Obecnie pozostałości najstarszej kopalni "Hoffnung" (w tłumaczeniu: nadzieja) wypełnia Purpurowe Jeziorko. Związki siarki przyczyniają się nie tylko do powstania niecodziennej barwy, ale również nieprzyjemnego zapachu. Z kolei Błękitne Jeziorko (zwane również Lazurowym) na terenie dawnego wyrobiska "Neues Glück" (Nowe Szczęście) zawdzięcza swoją barwę związkom miedzi. Najwyżej położone jest Zielone Jeziorko, natomiast po dawnym Żółtym Jeziorku pozostało jedynie wgłębienie w ziemi. Obecnie wszystkie te zbiorniki wodne, tworzące Kolorowe Jeziorka, uznawane są za jeden z wielu cudów natury na terenie Polski.

Szlakiem Kolorowych Jeziorek

Ścieżka edukacyjna, którą stworzono w tym barwnym regionie, wiedzie wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego na szczyt Wielkiej Kopy i dalej do Rędzin. Na miejscu można również wypożyczyć rowery, które ułatwią zwiedzanie w różnych godzinach — w zależności od pory dnia, zmienia się bowiem intensywność koloru wody w jeziorach. Za najciekawszy i najpopularniejszy punkt na trasie uznaje się Purpurowe Jeziorko. Silnie czerwone zabarwienie wody w 400-metrowej jamie obfituje w związki chemiczne, tworząc niecodzienny widok, który co roku przyciąga tu wielu turystów

 
Więcej o: