Portugalia i Hiszpania pogrążone w chaosie. Ogrom chętnych na loty, a pracownicy grożą paraliżem

Pracownicy dziesięciu lotnisk w Portugalii zapowiadają strajk, który odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia. Z kolei personel pokładowy linii lotniczych Ryanair w Hiszpanii zapowiedział, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, to protesty będą odbywać się przez cztery dni w tygodniu do stycznia 2023 roku.

Sezon wakacyjny trwa, a podróże samolotem cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wiele lotnisk boryka się jednak z problemami kadrowymi i strajkami pracowników, którzy domagają się lepszych warunków pracy i wyższych pensji.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Strajki pracowników w Portugalii. Jeden z nich obejmie największe lotniska w kraju

Związki zawodowe SINTAC i SQAC zarzuciły w poniedziałek operatorowi portów lotniczych ANA (Aeroportos de Portugal), który zarządza dziesięcioma lotniskami w Portugalii, oraz francuskiemu przedsiębiorstwu Vinci (kontroluje operatora ANA) wypracowanie wielomilionowych zysków i niepłacenie godziwych wynagrodzeń pracownikom.

Jak podaje Agencja Reutera, zdaniem związkowców tylko strajk pomoże im osiągnąć to, czego od dawna brakowało firmie

Stabilność społeczną, poszanowanie praw pracowniczych i przede wszystkim ludzi

- wskazują związkowcy i zapowiadają strajk.

Zgodnie z planem ma trwać trzy dni (19-21 sierpnia) i objąć swoim zasięgiem dziesięć lotnisk w Portugalii, w tym również największe porty lotnicze w Lizbonie, Porto i Faro.

Pracownicy lotnisk grożą paraliżem. A linie lotnicze odwołują kolejne loty

Jak podaje euronews.com, dwa związki zawodowe personelu pokładowego Ryanair, Unión Sindical Obrera (USO) i Sitcpla, które protestowały w czerwcu i lipcu, wezwały do zaostrzenia i przedłużenia strajku o kolejne pięć miesięcy. Pracownicy mają więc protestować od poniedziałku do czwartku w każdym tygodniu od 8 sierpnia do 7 stycznia 2023 roku.

Ponieważ firma nie była w stanie wysłuchać pracowników, zostaliśmy zmuszeni do ogłoszenia nowych dni strajkowych

- powiedziała Lidia Aransanz, liderka USO w Ryanair, cytowana przez Reuters.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ryanair niedawno osiągnął porozumienie z głównym hiszpańskim związkiem CCOO w sprawie płac, grafików i dodatków dla hiszpańskiego personelu pokładowego. Ostatnie strajki USO/SITCPLA były słabo wspierane i miały minimalne skutki. Ryanair wykonał ponad 45 000 lotów do/z Hiszpanii w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Spodziewamy się minimalnych (jeśli w ogóle) zakłóceń tej zimy

 - uspokaja z kolei przewoźnik w swoim oświadczeniu, które cytuje "Brussels Times".

Strajki mają odbyć się również w Niemczech. Kolejne rozmowy płacowe zaplanowane są na 3 i 4 sierpnia. Związkowcy linii lotniczych Lufthansa domagają się podwyżek dla 20 tys. pracowników.

Więcej o: