Polska kraina z klimatem jak w Wenecji. "Fenomen w skali światowej"

Jest wiele zakątków świata, które zachwycają malowniczością i niezwykłym klimatem. Przykładem może być Wenecja, kraina gondoli i romantycznej aury. Nie każdy jednak wie, że w Polsce znajduje się miejsce, które do złudzenia przypomina ten wspaniały włoski region.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W samym sercu Warmii, nad rzeką Łyną i Symsarną znajduje się kraina określana przez turystów jako "Perła Warmii" czy "polska Wenecja" - Lidzbark Warmiński. Bez wątpienia wpłynęła na to malownicza okolica, meandrujące przez miasto rzeki, kładki oraz liczne mosty. Czym jeszcze może zachwycić nas to miejsce? 

Miłość w powietrzu 

Porównanie klimatu Lidzbarku Warmińskiego z tym, który tak wyraźnie wyczuwa się w Wenecji, jest zasadne z kilku powodów: przede wszystkim wpłynęły na to liczne mostki, kładki oraz rzeki wijące się w obrębie miasta. Takie połączenie buduje romantyczną aurę oraz wprawia w zachwyt miłośników natury; miasto mieści się bowiem w obszarze zwanym Zielonymi Płucami Polski. Zachwyca nieskazitelną przyrodą i dużą ilością zieleni. Ponadto przez Lidzbark Warmiński przebiega aż 8 szlaków turystycznych, w tym piesze, rowerowe, samochodowe i kajakowe. Region ten wyróżnia się także bogactwem zabytków — jednym z najważniejszych jest Zamek Biskupów Warmińskich.

Bajki zamknięte w komnatach. Zamek Biskupów Warmińskich

Pochodzący z XIV wieku Zamek Biskupów Warmińskich został uznany za pomnik historii, a jego wartości historyczne i artystyczne sprawiają, że uważa się go za fenomen w skali światowej. To najcenniejsza budowla gotycka w Polsce. Posiadłość w Lidzbarku Warmińskim od 1350 roku aż do III rozbioru Polski służyła jako siedziba biskupów warmińskich. Biorąc pod uwagę, że rozbudowywano go i ulepszano zgodnie z dawnymi kanonami — współcześnie zachwyca estetyką i imponującymi detalami architektonicznymi. Zamkowe komnaty chłonęły sekrety, wiersze i bajki swoich zarządców... Jednym z nich był bowiem Ignacy Krasicki. W Zamku przebywały także inne sławy ze świata polityki, kultury i nauki, między innymi Mikołaj Kopernik.

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku WarmińskimZamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Letnia rezydencja. Oranżeria Krasickiego

Legendarny Zamek Biskupów Warmińskich jest bez wątpienia ciekawą atrakcją tego regionu, ale nie jedyną. Na uwagę zasługuje także Oranżeria Krasickiego; letnia rezydencja, czasami zwana również pałacykiem. Niegdyś w jej okolicy znajdowały się bajkowe ogrody Krasickiego, niestety na przestrzeni lat uległy zniszczeniu. Obecnie w środku organizowane są ważne wydarzenia kulturalne, swoją siedzibę ma tam również Miejska Biblioteka Pedagogiczna. Nieopodal oranżerii znajduje się taras widokowy, z którego można obserwować panoramę miasta oraz wspaniały ogród z fontanną.

Oranżeria Ignacego Krasickiego, Lidzbark WarmińskiOranżeria Ignacego Krasickiego, Lidzbark Warmiński Materiały prasowe

Więcej o: