Sierpień 2022. Czekają nas niesamowite zjawiska astronomiczne. Czy w tym roku zobaczymy Perseidy?

Miłośnicy astronomii i astrologii nie mogą doczekać się sierpnia. To wtedy na niebie pojawiają się niesamowite zjawiska, a planety wchodzą ze sobą w koniunkcję. W tym miesiącu Perseidy "przeżywają" swoją najwyższą aktywność. Czy w tym roku również je zobaczymy?

Niebo od zawsze fascynuje nie tylko wykształcone osoby. Często obserwujemy różne zjawiska, na przykład zaćmienie księżyca. Szukamy też gwiazdozbiorów. Astrolodzy najbardziej jednak wyczekują sierpnia. W tym wakacyjnym miesiącu najwyższą swoją aktywność mają Perseidy, czyli regularny rój meteorytów. To jednak nie jest wszystko. Mars i Uran wejdą w koniunkcję, a Księżyc zbliży się do Saturna i Jowisza. Na niebie zobaczymy też najjaśniejszą planetoidę, czyli Westę. Czy te zjawiska będą miały wpływ na nasze funkcjonowanie? Czy ujrzymy je na niebie?

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Więcej informacji na temat zjawisk astrologicznych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Sierpień 2022. Jakich zjawisk możemy spodziewać się na niebie?

Maksimum aktywności Perseidów
Tego zjawiska możemy spodziewać się w nocy z 12 na 13 sierpnia. Każdego roku niebo obserwuje wiele osób. Niesamowity spektakl zapiera dech w piersiach. W tym miesiącu niemałą przeszkodą może być... Księżyc. Satelita będzie w fazie pełni i stworzy zanieczyszczenie światłem. To sprawi, że ujrzymy niewiele najjaśniejszych Perseidów, które wylecą z gwiazdozbioru Perseusza. 

 

Koniunkcja Marsa i Urana
W pierwszą noc w sierpniu Uran zbliżył się do Marsa. Jeżeli niebo jest ciemne i bezchmurne, bez problemu możemy zobaczyć gazowego olbrzyma. Warto go jednak obserwować przez lornetkę. Bardziej widoczny jest jednak Mars, który znajduje się bliżej Ziemi. 

Księżyc blisko Saturna i Jowisza
W nocy z 11 na 12 sierpnia Księżyc wejdzie w fazę pełni i będzie przemieszczał się blisko Saturna. Dzięki temu będziemy mogli obserwować gazową planetę i jej pierścienie. Do tego musimy użyć jednak lornetki, bo zjawisko ciężko dostrzec gołym okiem. Kilka dni później (15/16 sierpnia) Księżyc zbliży się do Jowisza. To "spotkanie" zaobserwujemy bez żadnych sprzętów. Warto jednak użyć lornetki, gdyż w pobliżu krążyć będą księżyce Galileuszowe - Kalisto, Europa, Io i Ganimedes.

Spotkanie Marsa, Plejad i Księżyca
19 sierpnia około godziny 4:00 Mars spotka się z Plejadami (gromadą gwiazd) i Księżycem. Zjawisko możemy obserwować gołym okiem. Jeżeli użyjemy lornetki lub innego sprzętu, ujrzymy więcej fascynujących szczegółów. 



Opozycja Westy
W sierpniowy wieczór (19 sierpnia) Westa wejdzie w opozycję do Słońca, czyli pojawi się w miejscu naprzeciwko gwiazdy centralnej. Ta najjaśniejsza planetoida znajduje się w pasie asteroid między Jowiszem a Marsem. Teoretycznie można ją zobaczyć bez jakichkolwiek sprzętów, ale zdarza się to bardzo rzadko. Teleskop pozwoli na obserwację Westy na tle konstelacji Wodnika. 

Więcej o: