Jak podróżować z rowerem? Wszystko, co musisz wiedzieć o locie samolotem z niestandardowym bagażem

Jak podróżować z rowerem? Czy ulubiony sprzęt można zabrać na pokład samolotu? Te pytania z pewnością zadają sobie osoby, które nie chcą rezygnować z pasji nawet podczas urlopu lub rower traktują jako niezbędny środek transportu. Sprawdź z nami, na jakich zasadach można przetransportować jednoślad.

Jak wygląda podróżowanie z rowerem samolotem - czy niestandardowy bagaż skazany jest samochód? 

Podniebna rewolucja, która dokonała się za sprawą tanich linii lotniczych, otworzyła całkiem nowe możliwości przed podróżnymi z niestandardowym bagażem. Właściciele rowerów nie są już skazani, tylko i wyłącznie na samochód lub pociąg. Jak wygląda podróżowanie z rowerem samolotem, jak przygotować sprzęt do transportu i ile kosztuje bilet? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Jak podróżować z rowerem samolotem - co trzeba sprawdzić przed lotem? 

Transport roweru przy pomocy linii lotniczych wymaga przestrzegania konkretnych procedur, które należy odpowiednio wcześnie sprawdzić. I raczej nie ma tu przestrzeni do spontanicznych decyzji. Jak podróżować z rowerem samolotem, co trzeba sprawdzić? 

  • Wagę oraz dopuszczalny rozmiar paczki z rowerem.
  • Procedurę nadawania roweru na lotnisku, lokalizację bramki oraz ilość czasu, który potrzebny jest do nadania bagażu (z jakim wyprzedzeniem należy pojawić się na lotnisku). 
  • Kwestię odpowiedzialności za ewentualne szkody, przy bardzo drogim sprzęcie być może warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Wszystkie informacje znajdziemy w regulaminie przewoźnika. 
  • W przypadku droższych linii warto rozważyć opcję zakupu lotu o wyższym standardzie, który pozwala na zabranie większego bagażu w cenie biletu dla pasażera. 
Zobacz wideo Rowerem po chodniku? Zakaz, ale z rozsądnymi wyjątkami

Podróżowanie z rowerem samolotem - jak przygotować rower? 

Poza kwestią tego, jaki bilet będzie nam potrzebny podczas podróżowania z rowerem samolotem, warto też zastanowić się nad poprawnym zabezpieczeniem sprzętu. Transport walizek do luku bagażowego to dosyć newralgiczny moment, podczas którego może dojść do uszkodzenia cennych przedmiotów. Linie lotnicze mają kilka wskazówek, jak najlepiej zabezpieczyć jednoślad:

  • wymontowanie kierownicy, kół oraz pedałów, 
  • spuszczenie powietrza z opon, 
  • rower można dodatkowo owinąć folią ochronną i spakować do pudła lub dedykowanej, utwardzonej walizki na kółkach, co dodatkowo ułatwi transport. Koszt walizki to około 3000 zł, wypożyczenie 150 zł na tydzień,
  • waga zapakowanego roweru, która wynosi około 12 kg, spełnia wymagania większości linii lotniczych. 

Podróżowanie z rowerem samolotem - jaki bilet? Przykładowe ceny 

Wiemy już, jak się przygotować na podróżowanie z rowerem samolotem. Ile kosztuje bilet? Poniżej znajdziesz szacunkowy koszt z podziałem na przewoźników. 

Wizz Air 

Rower transportuje się jako sprzęt sportowy. Powinien być zapakowany w pokrowiec podróżny (koła i pedały muszą być zdjęte, a kierownica ustawiona równolegle do ramy bądź zapakowana w karton; z opon musi być spuszczone powietrze). Jaki bilet należy zakupić? Na sprzęt sportowy w cenie 130 zł, jeśli kupujemy bilet przez stronę. Na lotnisku wyniesie nas to już 60 Euro

Ryanair 

Rower (waga maksymalna do 30 kg) musi być zapakowany w opakowanie ochronne lub pokrowiec,  w przeciwnym razie nie zostanie dopuszczony do przewozu. Transport rowerów elektrycznych samolotem nie jest możliwy.  Przewóz roweru kosztuje 60 Euro, jeśli kupujemy bilet przez stronę, a przy zakupie na lotnisku jest to już 75 Euro.

Lufthansa

Rowery dwukołowe mogą być przewożone wyłącznie w stosownym futerale lub podobnym opakowaniu. Koszt biletu na stanowisku Lufthansy na lotnisku wynosi 40 Euro, przy bramce 55 euro.

Lot 

Rower, który mieści się w limicie (23 kg, suma długości boków wynosi maksymalnie 158 cm) można przesłać jako bagaż rejestrowany. W przypadku walizki na rower konieczne będzie dokupienie dodatkowego bagażu. Maksymalny ciężar sprzętu sportowego nie może przekroczyć 45 kg. Cena przewozu w jedną stronę, w ramach rejsu międzynarodowego (w Europie) wynosi 200 zł. Stawki dla rejsów krajowych i międzykontynentalnych wynoszą odpowiednio 50 i 400 zł. 

Zobacz też: Urbex - hobby, które staje się coraz bardziej popularne. Jak się do niego przygotować? Podpowiadamy

Więcej o: