Najwyższe drzewo świata poza zasięgiem turystów. Zbliżenie się grozi wysoką grzywną lub więzieniem

Onieśmiela swoim ogromem i odstrasza karami. Rosnąca w Kalifornii Sekwoja Hyperion to najwyższe drzewo świata. Turyści mogą podziwiać ją jednak jedynie z daleka. Za zbliżenie się do niej grozi grzywna w wysokości 5 tys. dolarów lub sześciu miesięcy więzienia.

Hyperion jest nazwą okazu sekwoi wiecznozielonej, który jest obecnie uznawany za najwyższe drzewo na świecie. Znajduje się w Kalifornijskim Park Narodowym Redwood w Stanach Zjednoczonych i mierzy 115,61 metrów. Jego nazwa wywodzi się z mitologii greckiej - od tytana, ojca boga słońca Heliosa i bogini księżyca Selene. Okaz został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, a jego lokalizacja przez długi czas była owiana tajemnicą. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najwyższe drzewo świata niedostępne dla turystów

Kalifornijski Park Narodowy Redwood wydał w zeszłym tygodniu oświadczenie. Każdemu, kto zostanie złapany w pobliżu najwyższego drzewa świata, grozi do sześciu miesięcy więzienia i grzywna w wysokości pięciu tys. dolarów.

Wszystko to za sprawą działań turystów. Okaz znajduje się głęboko w parku i nie prowadzą do niego żadne ścieżki. To nie powstrzymywało odwiedzających, którzy pojawiali się na miejscu od 2006 roku - to właśnie wtedy sekwoja została odkryta przez parę przechodniów.  

Według strony internetowej parku turyści przyczynili się do degradacji środowiska. Wokół drzewa nie zobaczymy już także paproci, które przestały rosnąć z powodu stąpania i deptania.

Pomimo trudnej dostępności, zwiększona popularność drzewa dzięki blogerom, pisarzom podróżniczym i stronom internetowym doprowadziła do dewastacji otoczenia wokół Hyperiona. Jako gość musisz zdecydować, czy będziesz częścią ochrony tego wyjątkowego krajobrazu - czy też częścią jego zniszczenia

- można przeczytać w oświadczeniu parku. 

Najwyższe drzewo w Polsce 

Poszukiwacze ciekawych okazów wcale nie muszą wybierać się do Stanów Zjednoczonych. Najwyższe drzewo w Polsce znajduje się na terenie Nadleśnictwa Bardo (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu). Daglezja Zielona ma 120 lat, która mierzy 59,40 metra, a rozpiętość korony sięga aż 12 metrów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: