Jak szybko przejść kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku? Pamiętaj o kilku zasadach

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku zawsze bywa stresująca. Możemy być do tego dobrze przygotowani, ale nie wszystko idzie po naszej myśli. Jak więc szybko przejść odprawę i się nią nie martwić? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Zanim przystąpisz do kontroli bezpieczeństwa, sprawdź bagaż. W plecaku lub torbie mogą znajdować się zakazane przedmioty, których nie możemy wnieść do samolotu. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas rewizja osobista. Przez to czas spędzony na kontroli się wydłuży. Nie powinniśmy również przed nią uciekać. Inaczej zostaniecie wyrzuceni z lotniska albo (w bardziej optymistycznej wersji) pracownicy będą was ciągle obserwować. 

Zobacz wideo O co chodzi w sporze kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP? Garwolińska: Nie chodzi o pieniądze


Więcej porad dotyczących podróży samolotem znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku. Jak to się odbywa?

Kontrola bezpieczeństwa trwa około 30 minut. Czas ten może się jednak wydłużyć. Kolejki na odprawę są zazwyczaj długie. Im bliżej kontroli, tym bardziej się stresujemy. Każde lotnisko rządzi się swoimi prawami, ale procedury wyglądają podobnie. 

Połóż bagaż i przedmioty na taśmie
Kładziemy tam nie tylko torbę, ale i okrycie wierzchnie, biżuterię, szaliki, apaszki oraz wszelkie inne dodatki. Jeśli chcesz, by ten etap jak najszybciej minął, ubierz się wygodnie. Koniecznie przeszukajcie też kieszenie. Naszyjnik, bransoletka, klamra od paska lub moneta mogą sprawić, że bramka zacznie piszczeć.

Współpracuj z kontrolerem
Pod żadnym pozorem nie kłóć się z pracownikami. Może to mieć nieprzyjemne skutki, a rewizja osobista będzie tym najłagodniejszym. Lepiej stosować się do poleceń i nie wdawać się w dyskusje. Żarty są również nie na miejscu. 

Wyjmij rzeczy z bagażu podręcznego
Z torby wyciągnij leki, kremy, płyny i sprzęt elektroniczny. Produkty w postaci płynnej i półpłynnej powinny znajdować się w pojemnikach o pojemności 100 ml. Musi to być fabrycznie oznaczone, bo inaczej na zawsze pożegnasz się z naszym ulubionymi perfumami. Jeśli przewozisz leki na receptę, musisz okazać specjalny dokument, który pozwala na ich posiadanie.

Przejdź przez bramkę
Celnik ze skanerem da znać, kiedy możesz to zrobić. Jeśli nic nie zapiszczało, to jesteś wolny i przed tobą tylko droga do samolotu. Czasem jednak bramka wydaje dźwięk. Kontroler prześwietli cię wtedy przenośnym skanerem. Pracownicy mogą sprawdzić również, czy nie przewozisz narkotyków lub innych zabronionych środków. Jeżeli papierek będzie czysty, możesz iść dalej. W innym przypadku czekają cię ogromne nieprzyjemności.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku. Czasem możemy spodziewać się rewizji osobistej

Dodatkowa kontrola czeka cię, gdy bramka zapiszczy. Musisz wtedy ustać w wyznaczone miejsce i rozłożyć ręce na bok. Jeżeli przyczyną zapiszczenia była biżuteria lub klamra od paska, możesz iść dalej. Problemy zaczynają się, gdy coś wzbudzi podejrzenie kontrolera. Wtedy spodziewaj się rewizji osobistej. Dzięki niej pracownicy sprawdzą, czy nie przewozisz zabronionych przedmiotów. Wszystko odbywa się w oddzielnym pomieszczeniu, a kontrolę przeprowadza osoba tej samej płci. Dlaczego? Celnicy czasem proszą o rozebranie się do samej bielizny i taka sytuacja jest mało komfortowa. 

Więcej o: