"Krwista Rzeka" to nie mit. Krajobraz na granicy horroru i rzeczywistości

Świat pełen jest tajemnic i miejsc, które zachwycają pięknem, wyjątkowym klimatem czy widokami, których wielu z nas nie spodziewało się nigdy ujrzeć. Jednym z takich przykładów jest Czerwona Rzeka w Peru.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W Peru, a konkretniej w Cusco rzeka wije się między skałkami i zielonymi fragmentami roślinności, tworząc kompozycję, przypominającą dzieło malarza abstrakcjonisty. Przez okolicznych mieszkańców nazywana jest "Czerwoną Rzeką" - nie bez powodu. To określenie zawdzięcza swojej wiśniowej, momentami krwistej barwie, która budzi wśród turystów mieszane uczucia — najczęściej lęk i zaciekawienie. Skąd wzięło się to osobliwe zjawisko?

Tęczowe Góry, baśniowe krainy

Słynna czerwona rzeka znajduje się w okolicy nie mniej popularnej Tęczowej Góry i to właśnie dzięki niej zawdzięcza swoją osobliwą barwę. W wyniku spływania deszczu z pobliskiej góry oraz różnej zawartości minerałów w poszczególnych warstwach gleby powstaje tak niecodzienny dla turystów widok. Silnie krwista barwa wzięła się z czerwonego piaskowca, który pełen jest tlenku żelaza. Jak podaje portal deon.pl:

Ta bogata w minerały skała osadowa jest wymywana ze zboczy podczas deszczu i nadaje wodzie wyraźny czerwony lub różowy odcień

Wiśniowa rzeka wije się i meandruje po nierównym terenie przez około 5 kilometrów, następnie łączy się z mniejszymi strumieniami, które rozcieńczają jej niezwykłą barwę. Ostatecznie wpada do rzeki Vilcamayo, która przepływa obok słynnej cytadeli Machu Picchu.\

Data podróży — kluczowy element

Niestety mimo ogromnego zainteresowania, jakie wzbudza wśród turystów rzeka, nie każdemu dane będzie ją zobaczyć. Wszystko zależy bowiem od odpowiedniej pory, w jakiej wybierzemy się w te okolice. Jak tłumaczy Martyna Wojciechowska, polska dziennikarka i podróżniczka:

Takie kolory możecie obserwować tylko w porze deszczowej, w porze suchej w korycie jest zdecydowanie mniej wody, a jej kolor jest typowo błotno-brązowy.
Więcej o: