Jak podróżować z deską surfingową? Wszystko, co musisz wiedzieć przed planowanym wyjazdem

Jak podróżować z deską surfingową? Idealnym rozwiązaniem byłaby filmowa furgonetka lub przestronny jeep, ale rzeczywistość często bywa bardziej prozaiczna. Czy surfera można spotkać w pociągu i jakie są zasady przewożenia tą drogą dużych gabarytów?

Jak wygląda podróżowanie z deską surfingową pociągiem - co można uznać za nadbagaż? 

Zastanawiasz się, jak wygląda podróżowanie z deską surfingową pociągiem? Na stronie internetowej Polskich Kolei Państwowych widnieje informacja, która mówi o tym, że rzeczy, które można łatwo przenieść, ale jednocześnie nie mieszczą się nad i pod zajmowanym miejscem lub w miejscu do tego przeznaczonym powinny posiadać dedykowany bilet na przewóz rzeczy. Co więcej, przedmioty, które zabieramy do wagonu, nie mogą zagrażać bezpieczeństwu i burzyć porządek w transporcie. Dodatkowy bagaż nie powinien też przeszkadzać współpasażerom i wyrządzać szkody.

Jak wygląda podróżowanie z deską surfingowa pociągiem i ile kosztuje bilet? 

Wiemy już, że deska surfingowa uznawana jest za większy bagaż, który podlega opłacie, podobnie jak rower, czy wózek dziecięcy. Jaki bilet powinniśmy zakupić, jeśli naszym celem jest podróżowanie z deską surfingowa pociągiem? Najlepszym rozwiązaniem będzie wspomniany już wcześniej bilet na przewóz rzeczy, który zgodnie z aktualnym taryfikatorem kosztuje 5,10 zł w ramach ryczałtu bez względu na długość trasy. 

Zobacz wideo Ocean i surfing w Europie. Zdążysz nawet w długi weekend

Podróżowanie z deską surfingowa pociągiem. Co jeszcze warto wiedzieć? 

W przypadku braku biletu należy niezwłocznie udać się do konduktora, który sprzeda nam bilet na przewóz rzeczy, ale pobierze też dodatkową opłatę w wysokości 10 zł. Każdy, kto nie dostosuje się do warunków przewozu rzeczy, oprócz opłaty za konkretny przedmiot będzie musiał uiścić dodatkową opłatę. 

Podróżowanie z deską surfingową pociągiem: ile kosztuje i gdzie trzymać duży gabaryt?  

W warunkach przewozu rzeczy PKP nie ma wzmianki o desce surfingowej, właściciel będzie więc musiał użyć wyobraźni. Wiemy już, ile kosztuje podróżowanie z deską surfingową pociągiem, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, gdzie powinniśmy ją umieścić. Najlepszym miejscem może okazać się korytarz, gdzie deskę wystarczy ułożyć poziomo wzdłuż ściany. Mniejsze deski surfingowe można zabrać do przedziału i ustawić pionowo, dla większego komfortu warto wykupić siedzenie naprzeciwko lub obok. Pomimo dobrych chęci może okazać się, że konduktor i tak skieruje nas z deską w miejsce przeznaczone dla rowerów. Pamiętajmy też o tym, że deska może się zwyczajnie nie zmieścić i trzeba będzie ją nadać oddzielnie. 

Jak podróżować z deską surfingowa pociągiem? A może lepszym rozwiązaniem będzie dedykowana usługa?  

Czasami, zamiast zastanawiać się, jak podróżować z deską surfingową pociągiem lepszym rozwiązaniem będzie bus lub samochód dostawczy, który dostarczy deskę pod wskazany adres. Cena zależy od celu podróży oraz przewoźnika.

  • Szacunkowy koszt transportu deski na terenie Polski waha się w granicach 150 - 200 zł. 
  • Za koszt transportu deski za granicę zapłacimy 350 - 500 zł.

Zobacz też: Wezuwiusz: drzemiąca bestia na Półwyspie Apenińskim

Więcej o: