Dorota Rasińska-Samoćko zdobyła szczyt K2. To trzecia Polka w historii na drugiej najwyższej górze świata

Kolejny sukces polskich himalaistek! 28 lipca do grona kobiet, które zdobyły legendarny szczyt K2 dołączyła Dorota Rasińska-Samoćko. To już trzecia nasza rodaczka, która dokonała tego wyczynu.

Wejście na K2 to nie lada osiągnięcie. To najwyższy szczyt Karakorum oraz druga najwyższa góra świata, zaraz po Mount Everest. Ten znajdujący się na pograniczu Chin i Pakistanu ośmiotysięcznik to cel wielu himalaistów z całego świata, także z Polski. 

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Kolejka na K2 Przerażające wideo spod szczytu K2. "To jest szalone" [WIDEO]

Dorota Rasińska-Samoćko zdobyła szczyt K2

Jeszcze kilka dni temu mogliśmy świętować wyczyn Moniki Witkowskiej. Himalaistka stanęła na szczycie góry o poranku 22 lipca. Niemal dokładnie tydzień później dotarły do nas kolejne dobre wieści z Azji! Dorota Rasińska-Samoćko zdobyła legendarny szczyt K2, stając się tym samym trzecią Polką, która tego dokonała.

O radosnej nowinie na profilu Moniki Witkowskiej poinformował Adam Rowicki. 

Właśnie otrzymałem informację od Moniki, że rano na szczycie K2 zameldowała się kolejna Polka - Dorota Rasińska-Samoćko, o której wspominałem w poprzednim poście. Wspinaczka na szczyt nie była tak szybka, jak planował jej zespół, mimo że Dorota była dobrze zaaklimatyzowana po niedawnym zdobyciu Broad Peak. Coś ich zatrzymało na dwa dni, bo pierwotnie atak szczytowy miał być z poniedziałku na wtorek... ale pewnie o szczegółach tego wejścia dowiemy się, jak tylko wrócą bezpiecznie na dół

- czytamy w poście.

Jak dodał Rowicki, razem z Dorotą atak podjęła także 21-letnia Brytyjka, równocześnie stając się najmłodszą zdobywczynią K2. Tego samego dnia został pobity również inny rekord. Na szczyt weszła 62-letnia Białorusinka. Jest ona najstarszą osobą na świecie, która dokonała tego wyczynu. 

Jezioro Wigry Lista najpiękniejszych plaż nad polskimi jeziorami

Pierwszą kobietą, a zarazem pierwszą himalaistką z Polski, która zdobyła K2, była Wanda Rutkiewicz. Udało jej się to osiągnąć w dniu swoich imienin, 23 czerwca 1986 roku. 

Szczyt K2 jednym z najniebezpieczniejszych

K2 liczy dokładnie 8611 m n.p.m. i jest uważany przez wielu za jeden z najniebezpieczniejszych szczytów świata. Łącznie życie straciło tam 87 himalaistów. Największa tragedia miała miejsce w rejonie Bottleneck w 2008 roku, gdzie na miejscu zginęło łącznie 11 osób. Powodem było oderwanie się bloku lodowego. Jeszcze do 2021 roku góra pozostawała jedynym niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. W styczniu dokonało tego 10 Nepalczyków. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: