Business Insider: Polska droższa nawet od Portugalii

W czasach szalejącej inflacji koszt pobytu w danym kraju jest jednym z ważniejszych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę podczas planowania urlopu. Z najnowszych statystyk Eurostatu jasno wynika, które miejsca warto odwiedzić, a których unikać, aby zanadto nie nadwyrężać portfela.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Eurostat zajmujący się statystykami na terenie Unii Europejskiej przedstawił dane na temat tego, jaki jest średni koszt hoteli i restauracji w UE. Z badań wynika, że dla osób majętnych trafną propozycją będzie Islandia czy Szwajcaria — a na co wskazują dane dotyczące Polski? 

Najtańsze kierunki wakacyjne

Wśród zagranicznych kierunków urlopowych, które uznawane są za najtańsze, zdecydowanym faworytem jest Turcja. Ceny są tam niższe nawet o 47 proc. niż ceny w Polsce. Mimo to nasz kraj w dalszym ciągu znajduje się w gronie najtańszych państw Wspólnoty, chociaż z roku na rok cenowo zbliżamy się do średniej unijnej, jak wynika z danych Eurostatu. Według portalu businessinsider.com:

Inflacja ostro idzie w górę i poziomy cenowe między krajami się zmieniają. Ale w Polsce ceny zmieniają się jakoś szybciej na niekorzyść urlopowicza.

Niższe ceny niż w Polsce znajdziemy między innymi: w Portugalii, Rumunii, Bułgarii, na Litwie, Czechach oraz Węgrzech. Natomiast zbliżone koszty do naszych oferuje Chorwacja i Litwa. 

Wyzwanie dla portfela. Najdroższe kierunki w Europie

Za najdroższe kierunki wakacyjnych wyjazdów na terenie Unii Europejskiej uznaje się przede wszystkim Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Danię. Pomimo zapierających dech w piersiach widoków i ciekawych zabytków, ceny hoteli i restauracji są tam nawet dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Podobnie w kwestii komunikacji publicznej — za transport w Norwegii oraz Islandii  płaci się około 166,3 proc. normy unijnej. Z badań wynika, że Polacy raczej stronią od najdroższych kierunków wakacyjnych; w 2021 roku według raportu Polskiej Izby Turystyki najczęściej wybieraliśmy Turcję, najtańszą w Europie. Kolejno: Grecję z umiarkowanym poziomem cen oraz Bułgarię. 

Więcej o: