To miały być wielkie weneckie wakacje. Mężczyzna nabrał się na promocję i stracił 4,5 tys. złotych

27-latek marzył o wakacjach w Wenecji. Kiedy już zarezerwował apartament we Włoszech i wszystko zdawało się być na dobrej drodze, został oszukany. Mężczyzna kliknął link i stracił 4,5 tys. złotych.

Policja ostrzega, by w okresie wakacyjnym szczególnie uważać na oszustów. Nie chodzi tu wyłącznie o kieszonkowców, którzy "grasują" w największych turystycznych miastach, ale też tych, którzy działają w internecie. Policja podpowiada, jak nie dać się oszukać podczas transakcji online i na co należy szczególnie uważać.

Zobacz wideo Czy Internet jest zły?

Miał spędzić urlop w Wenecji. Padł ofiarą internetowych oszustów

27-letni mieszkaniec powiatu strzeleckiego (woj. opolskie) znalazł na popularnym portalu ogłoszeniowym ofertę hotelu w Wenecji. Zainteresował się nią bardzo szybko. Kliknął ogłoszenie i zarezerwował apartament, by nie stracić szansy na wypoczynek w tym hotelu. Skusiła go również opcja braku konieczności wniesienia wcześniejszej opłaty.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po kilku dniach mężczyzna otrzymał informację od ogłoszeniodawcy, że jego rezerwacja została anulowana i jeśli nadal chce spędzić wakacje w tym hotelu, musi dokonać nowego zgłoszenia. Rekompensatą za te trudności miała być tańsza oferta. W wiadomości znajdował się też link, dzięki któremu mężczyzna mógł od razu zarezerwować wolne miejsca ponownie i dokonać płatności.

Kliknął w niego i został przeniesiony na stronę płatności, gdzie musiał podać dane karty bankomatowej. Gdy wprowadził żądane informacje, strona stała się nieaktywna. Po tym jak zalogował się na konto w banku, okazało się, że zniknęło z niego 4,5 tys. złotych.

Policja przestrzega przed internetowymi oszustami. O tym należy pamiętać, robiąc zakupy w internecie

Policja zwraca uwagę na to, by podczas transakcji internetowych zachować szczególną ostrożność. Oto zasady, którymi należy się kierować podczas zakupów w internecie:

  1. Podczas dokonywania rezerwacji lub zakupu należy zawsze korzystać z formularzy oficjalnie dostępnych na stronach internetowych firm, bądź hoteli. Warto też wybierać wyłącznie strony zabezpieczone certyfikatem SSL.
  2. Przed transakcją należy sprawdzić, czy hotel, do którego chcemy się wybrać, istnieje. Można użyć do tego np. lokalizatora, map Google.
  3. Wiarygodność ofert warto sprawdzić w kilku źródłach.
  4. Nie wolno klikać w nieznane linki.
  5. Nie wolno podawać haseł, pinów oraz danych karty.
  6. Nie instalujemy w pamięci smartfona podejrzanych aplikacji.
Więcej o: