Od początku maja ubiegłego roku w życie wszedł projekt "Zanocuj w Lesie" przygotowany przez Lasy Państwowe. Umożliwia on rozbijanie namiotów w niektórych lasach i oddanie się spokojnemu wypoczynkowi w środku głuszy. Wyklucza on jednak wjazd do lasu samochodem czy kamperem, więc jest to opcja dla osób lubiących bardziej survivalowe warunki. Niezaprzeczalnie jednak jest to bardzo ciekawa opcja na spędzenie wolnego czasu i odpoczynek na łonie natury.
Mapę obszarów oraz regulamin nocowania znajduje się na stronie Lasów Państwowych, tam również dowiemy się gdzie w lesie możemy używać kuchenek gazowych albo rozpalić ognisko. Warto zapoznać się z tymi informacjami przed wybraniem miejsca naszego noclegu.
Jeśli chodzi o formalności związane z takim noclegiem to zależą one od ilości osób oraz długości naszego pobytu pod namiotem. Jeśli nocujemy sami to nie musimy tego nigdzie zgłaszać, warto jednak wiedzieć, że jeśli osób nocujących będzie powyżej 9 albo planujemy spędzić w lesie powyżej 2 lub 3 dni to taką obecność musimy zgłosić do nadleśnictwa. Trzeba to zrobić najpóźniej dwa dni przed planowanym przyjazdem. Nadleśnictwo wysyła potwierdzenie, co jest równoznaczne ze zgoda na nocowanie w danym lesie.
Mapa obszarów gdzie wolno nocować w lesie Lasy Państwowe
Planując nocowanie w lesie należy dobrze się przygotować i zdawać sobie sprawę z możliwych zagrożeń jakie mogą nas spotkać. Jednym z nich jest burza. W jej trakcie nie należy szukać schronienia pod drzewami czy skałami. Trzeba również pamiętać o oddaleniu się od rzek i strumieni. Najlepiej jeśli mamy możliwość schowania się w jakimś budynku lub samochodzie. Jeśli jednak nie mamy takiej opcji to najbezpieczniej jest kucnąć na plecaku, zwinąć się w kłębek i tak przeczekać burzę.
Dzikie zwierzęta są kolejne spore zagrożenie na jakie możemy natrafić w lesie. Zwabić je może zapach jedzenia, które mamy ze sobą. Często są one zaciekawione, podchodzą do ludzie, jednak nie atakują bez powodu. Musimy pamiętać, że to my jesteśmy w lesie gośćmi i w razie spotkania z którymś z jego mieszkańców powinniśmy się spokojnie wycofać i poczekać aż zwierzę odejdzie. Prowokowanie czy próby przegonienia zwierzęcia mogą być tragiczne w skutkach.
Wybierając się do lasu warto zainstalować na telefonie aplikację Bank Danych o Lasach. Ułatwi nam ona odnalezienie się jeśli się zgubimy czy zlokalizowanie naszej pozycji. Na skrzyżowaniach dróg często ustawione są również kamienne słupki, które wskazują nam kierunek. Oczywiście możemy również zadzwonić po służby ratunkowe, o wiele łatwiej będzie jednak je wezwać jeśli będziemy chociaż orientacyjnie znali nasze położenie. Najważniejsza podstawą jest zachowanie spokoju.
Spędzając czas w lesie należy wiedzieć jak korzystać z jego dobrodziejstw jednocześnie nie naruszając spokoju lasu i żyjących w nim zwierząt. Pamiętamy o zachowaniu ciszy. Las nie jest miejscem na głośne imprezy czy koncerty. Ogniska i kuchenki rozpalamy jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Nie zrywamy roślin, a składając namiot upewniamy się, że zostawiamy miejsce naszego noclegu w takim stanie w jakim je zastaliśmy. Nie zostawiamy śmieci, ani żadnych resztek.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Gazeta.pl.