Zauważyliście worki na drzewach w lasach? Nie dotykajcie ich - alarmują leśnicy

Wakacje to okres sprzyjający wycieczkom do lasu. Jeśli jednak chcemy spędzić tam czas, musimy zastosować się do zasad w nim panujących. Leśnicy alarmują, aby pod żadnym pozorem nie dotykać i nie zrywać lejków z workiem, które są umieszczone na drzewach.

Lejki z workiem, które w ostatnim czasie pojawiły się na drzewach w lasach, są pułapkami feromonowymi na samce brudnicy mniszki. To najgroźniejszy szkodnik drzew iglastych, który może swoją działalnością doprowadzić do ogromnych strat w drzewostanie.

Zobacz wideo Polski Ład PiS-u ułatwi tworzenie nowych parków narodowych? Mikos: Upominaliśmy się o to od wielu lat

Pułapka na brudnicę mniszkę

Lejki z workiem, które wiszą na drzewach w lesie, to nic innego jak feromonowe pułapki na brudnicę mniszkę. Leśnicy stosują je nie do odłowu szkodliwych owadów zagrażających zdrowiu drzew, ale do uzyskania informacji o kulminacji lotu godowego. To właśnie larwy, a nie dorosłe motyle, szkodzą roślinom.

Wakacje all inclusive (zdjęcie ilustracyjne) All inclusive soft - co to takiego? Powinieneś uważać na tę opcję

Jak podają Lasy Państwowe, pułapki wywiesza się na przełomie czerwca i lipca, a ich stan sprawdza się dwa razy w tygodniu. Wówczas liczy się odłowione motyle, by móc ustalić kulminację lotów samców. Następnym etapem jest kulminacja lotów samic. Leśnicy przystępują wtedy do przeglądu drzewostanów i szukają samic, które siedzą na pniach. To tam, w szparach kory, składają po kilkadziesiąt sztuk jaj. Larwy nie opuszczają ich i w nich zimują. Wylęgają się wiosną, w drugiej połowie kwietnia.

Brudnica mniszka - szkodnik drzew iglastych. Straty są ogromne

Aby wyobrazić sobie możliwe straty, wystarczy wiedzieć, że pojedyncza larwa jest w stanie zjeść do 1000 igieł świerkowych

- informują leśnicy na stronie Nadleśnictwa Lipka.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pleń w Beskidzie Żywieckim Pleń - pełzająca masa z tysięcy larw w Beskidzie Żywieckim. "Obrzydlistwo"

Pułapki są niezwykle pomocne w oszacowaniu liczby samic. Leśnicy alarmują więc, by ich nie niszczyć.

Jeśli zauważycie w lesie takiego rodzaju pułapki, nie dotykajcie ich, nie niszczcie. Możecie być pewni, że służą do prognozowania i zwalczania zagrożeń ze strony szkodliwych owadów - informują leśnicy Lasów Państwowych

- czytamy.

Źródło: Nadleśnictwo Lipka 

Więcej o: