Kreta na wakacje - wybrać wschód czy zachód wyspy? Oto lista atrakcji, która pomoże podjąć decyzję

Kreta na wakacje gwarantuje niezapomniane wspomnienia, dużo słońca, turkusowe morze i przepyszną kuchnię. Dzięki obecności zarówno morza, jak i gór, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ponadto wyspa oferuje nie tylko stare i monumentalne zabytki, ale też liczne atrakcje dla dzieci, które urozmaicą wyjazd i zagwarantują brak nudy dla najmłodszych turystów.

Wielkość Krety sprawia, że przemieszczanie się z jednego jej krańca na drugi może zająć nawet kilka godzin. Dlatego przed wyjazdem warto dobrze zapoznać się z atrakcjami i wybrać te, które najchętniej chcielibyśmy odwiedzić. Umożliwi nam to wybór pomiędzy wschodnią, a zachodnią częścią wyspy tak aby nasze wakacje, były dla nas jak najbardziej wyjątkowe i niezapomniane.

Na wsypie są dwa lotniska - w Chanii i Heraklionie. Wybór lotu warto dostosować do części wyspy, którą chcemy zobaczyć. Chanii znajduje się na zachodzie wyspy, podczas gdy Heraklion jest świetnym punktem startowym do wakacji na wschodzie Krety. Lot z Warszawy trwa około trzech godzin. 

Kreta na wakacje - malowniczy zachód wyspy 

Chania to drugie co do wielkości miasto wyspy i dawna stolica Krety. Jest to miejsce pełne atrakcji i zabytków. To właśnie tutaj mieściła się osada minojska, a tutejsze atrakcje sięgają czasów panowania Wenecjan, Bizancjum czy Ottoman. Stanowi znakomite miejsce wypadowe w głąb wyspy i na przepiękne okoliczne plaże.

W samym mieście znajdują się takie atrakcje jak stary port wenecki, latarnia morska, Meczet Janczarów, muzeum morskie, Twierdza Firkas czy niezwykły Kościół Agios Nikolaos. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że jest to jednocześnie świątynia chrześcijańska, jak i muzułmańska. Z jednej strony umieszczono w nim minaret, a z drugiej dzwonnicę. 

Opuszczając dawną stolicę wyspy, znajdziemy jeszcze więcej ciekawych miejsc. Jednym z nich jest wzgórze Proroka Eliasza, które słynie z przepięknego widoku zapierającego dech w piersiach. Ze względu na te magiczne widoki, jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez Kreteńczyków na ślub. Nieco dalej znajduje się malownicze Balos. Rajska laguna zlokalizowana 50 km od Chanii. Sceneria jest tutaj wyjątkowo malownicza - złocisto-różowy piasek, oblewany przez mieniące się turkusem i lazurem morze, z szaro-zielonymi skałami w tle. To trzeba po prostu zobaczyć! 

Niedaleko znajduje się również jeden z najpiękniejszych klasztorów położonych na wyspie - Moni Katholiko. Nie może również zabraknąć atrakcji dla dzieci. Jedną z nich jest Limnoupolis czy Aquapark położony w Chanii. 

Wschodnia Kreta - atrakcje i zabytki 

Główną atrakcją wschodniej części wyspy jest najsłynniejszy pałac minojski w Knossos. Jest położony niedaleko stolicy wyspy i stanowi swoisty symbol Krety, który na pewno warto zobaczyć. Heraklion sam w sobie nie cieszy się tak kwiecistą opinią jak Chanii, które jest uznane za najpiękniejsze miasto wyspy, jednak również znajdują się tutaj liczne atrakcje warte uwagi. Chociażby twierdza Koules, Bazylika Agios Marcos czy fontanna Morosiniego. Spacer po dawnych murach obronnych miasta jest jedną z najpopularniejszych aktywności turystycznych. Mury są niezwykle okazałe - wysokie i potężne z wieloma bastionami. To właśnie na jednym z nich pochowano znanego greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa, twórcę greckiej Zorby. 

Niedaleko stolicy warta zobaczenia jest również forteca Rocca a Mare Fortress. Dookoła Heraklionu znajdują się liczne atrakcje dla dzieci takie jak Dinosauria Park z ruchomymi modelami dinozaurów naturalnej wielkości czy Aquaworld Aquarium. Niedaleko znajduje się również jaskinia Dikte, w której miał urodzić się potężny Zeus. 

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend
Więcej o: