Deszcz meteorów - sprawdź, kiedy czeka nas kolejny gwiezdny spektakl. Noce spadających gwiazd w 2022 roku

Tańczące na niebie spadające gwiazdy zachwycają nie tylko miłośników astronomii. To niezwykłe zjawisko zachęca do patrzenia w nocne niebo kilka razy w roku. Kiedy czeka nas najbliższy deszcz meteorów i jak on powstaje? Odpowiadamy.

Deszcz meteorów to zjawisko, które polega na przelocie przez atmosferę ziemską dużej liczby meteorów z tego samego roju - jednocześnie lub w krótkich odstępach czasowych. Wokół słońca krążą okruchy skalne nazywane meteoroidami i pochodzące z komet oraz asteroid. Gdy ziemia przelatuje przez ich chmurę (rój), dochodzi do deszczu meteorów. 

Zjawisko to nazywane jest także nocą spadających gwiazd. Nazwa pochodzi od procesu, który zachodzi w momencie wejścia meteoroidu w ziemską atmosferę. Dzieje się to z dużą prędkością, w związku zwiększa się jego temperatura i zaczyna świecić. Świecący ślad, który po sobie zostawia, nazywany jest meteorem. 

Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

Kiedy deszcz meteorów w 2022 roku?  

Deszcz meteorów możecie oglądać w Polsce kilka razy w roku. Warto zwrócić uwagę na daty, kiedy poszczególne roje mają swoje maksimum. Oznacza to, że wówczas ich gęstość jest bardzo duża. Wśród najpopularniejszych i najbardziej znanych rojów w tym roku mamy jeszcze okazję podziwiać:

  • Perseidy – między 17 lipca a 24 sierpnia (maksimum 12 sierpnia),
  • Drakonidy – między 6 a 10 października (maksimum 8 października),
  • Orionidy – między 2 października a 7 listopada (maksimum 8 października),
  • Geminidy – między 7 a 17 grudnia (maksimum 14 grudnia).

Deszcz meteorów - jak się przygotować? 

Deszcz meteorów to niesamowite zjawisko, do którego obserwowania nie potrzeba lornetki ani teleskopu. Wystarczy, że zapoznasz się z kalendarzem spadających gwiazd i spojrzysz w niebo w odpowiednim czasie. Gwiezdny spektakl uprzyjemni wam ciepły koc i dobre towarzystwo.

Aby zwiększyć swoje szanse na zobaczenie deszczu meteorytów, warto wybrać się do ciemnego miejsca - z dala od światła miasta, by wyraźniej widzieć nocne niebo. Lepszym doznaniom sprzyja bezchmurna i bezksiężycowa noc.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: