Pleń - pełzająca masa z tysięcy larw w Beskidzie Żywieckim. Turyści spotkali ją na drodze. "Obrzydlistwo"

Pełzająca masa z tysięcy larw pojawiła się niespodziewanie w Beskidzie Żywieckim. Pleń wprawił w osłupienie wielu turystów. To w końcu niezwykle rzadkie zjawisko, nad którym wciąż głowią się naukowcy.

Turyści, którzy wybierają się w góry, mogą rozglądać się za pleniem. Po raz pierwszy został zauważony w środę przez jednego z przewodników - Tomasza Habdasa, który opublikował w swoich mediach społecznościowych nagranie tego dziwnego zjawiska.

Zobacz wideo Pleń. Rzadkie zjawisko w podkarpackim lesie

Beskid Żywiecki. Pleń pojawił się na szlaku

Przewodnik Tomasz Habdas opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie i nagranie dziwnego i niezwykle rzadkiego zjawiska, jakim jest pleń.

A oto pleń, który spotkałem w środę pod Wielką Rycerzową!

- ogłosił na Facebooku.

Pleń to tysiące larw muchówki, które wędrują wspólnie, ale nie wiadomo gdzie... zjawisko bardzo rzadkie i sporadycznie występujące w polskich górach Jak Wam się podoba?

- wyjaśnił  swoim czytelnikom.

Pod postami Tomasza Habdasa pojawiła się fala komentarzy. Wiele osób było zafascynowanych zjawiskiem i zadeklarowało, że chętnie spotkałoby pleń na swojej drodze. Inni byli jednak zdegustowani.

Fascynujące i obrzydliwe za jednym zamachem

- napisał jeden z internautów.

Nie wiedziałam, że coś takiego istnieje

- dodała obserwatorka.

Myślę, że one wiedzą gdzie i po co wędrują. Nie dowiemy się tego, bo to nie nasza sprawa. I pewnie larwy tak samo myślą sobie o nas: gdzie i po co oni tak wędrują po tych górach?

- zażartowała internautka.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakbym spotkała, uciekałabym w podskokach, myśląc, że to atak obcych

- czytamy.

 

Pleń to niezwykle rzadkie zjawisko. Naukowcy mają kilka teorii

Dlaczego pleń wędruje? Naukowcy wciąż nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie. Pojawiło się jednak kilka teorii, które mówią o tym, że pełzająca masa złożona z tysięcy maleńkich larw muchówki przemieszcza się ze względu na suszę i brak pożywienia, a motywacją dla niezliczonych ilości larw jest poszukiwanie lepszych warunków.

Inna teoria głosi z kolei, że larwy łączą się i tworzą pleń po to, by ochronić się przed drapieżnikami. Wciąż jednak nie wiemy, co tak naprawdę motywuje larwy, a naukowcy dalej próbują dowiedzieć się prawdy.

Więcej o: