Polacy liczą każdy grosz podczas wakacji. W tym roku więcej osób spędza urlop w domu

Wydawałoby się, że po dwóch latach pandemii Polacy będą chętnie jeździć na wakacje, ale tak nie jest. Ograniczają wydatki na urlopy do niezbędnego minimum, a wielu spędza wolny czas w domu. Skrócił się też czas wyjazdów, a wszystko ma związek z galopującymi cenami.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Rok 2022 nie jest dla branży turystycznej łaskawy - z jednej strony są problemy linii lotniczych, a z drugiej - ciągle rosnące ceny paliw czy żywności. To wszystko sprawiło, że Polacy mocno zmniejszyli wydatki urlopowe, m.in. skracając wycieczki do trzech - czterech dni i ograniczając wydatki podczas nich. 

Wakacje, plaża (zdjęcie ilustracyjne)Wakacje 2022. Ponad połowa Polaków rezygnuje z wakacji [SONDAŻ]

Polacy ograniczają wydatki na wakacje 2022. Wszystkiemu winne ceny

Największy wpływ na zmniejszenie wydatków na wakacje do minimum mają ciągle rosnące ceny. Jak podaje portal Rzeczypospolita.pl (na podstawie analizy wykonanej przez serwis Noclegi.pl):

W zeszłym roku średni czas rezerwacji krajowych wakacji wynosił cztery-pięć dni, w tym roku są to średnio trzy-cztery dni. Polacy skracają wyjazdy z powodu wzrostu nie tyle cen usług noclegowych, ile cen usług towarzyszących czy też paliw.

Jak wynika z badań firmy GfK, wakacje skróci (lub już skróciło) w tym roku 57 procent Polaków, którzy wzięli udział w ankiecie. Z danych wynika też, że w 2022 roku w ogóle na wakacje nie wyjedzie co piąty Polak.

Skrócenie wyjazdu, omijanie głównych kierunków turystycznych i wybór tańszych miejsc zakwaterowania to nie jedyny sposób na tańsze wakacje. Polacy zaczęli też oszczędzać na wyżywieniu.

Zresztą same ceny noclegów wzrosły o osiem procent na osobę w porównaniu do roku ubiegłego. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że nie ma już bonów turystycznych dla rodzin z dziećmi, co trochę obniżało wydatki wakacyjne. Teraz niestety większość nie ma już tego luksusu i koszty letniej wycieczki rosną, a to dla wielu przeszkoda nie do przejścia.

Wakacje (zdjęcie ilustracyjne)Wakacje 2022. Polacy planują wakacje za mniej niż 2 tys. złotych na osobę

Więcej o: