Jedziesz na wakacje do Chorwacji, wracasz z mandatem. O tym wie niewiele osób

Kiedy wybieramy się na wakacje za granicę, warto poznać obowiązujące tam zasady. Nie dotyczy to wyłącznie przepisów ruchu drogowego. Zagraniczne miasta wprowadzają swoje zasady, które obowiązują każdego. Zobacz, za co możesz dostać mandat w Chorwacji.
Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Mandaty za granicą mogą opustoszyć nasz portfel jeśli nie zapoznamy się z obowiązującymi zasadami w danym kraju. To bardzo istotna kwestia zwłaszcza w obecnej sytuacji kiedy mamy do czynienia z wysoką inflacją i rosnącymi kosztami życia i podróżowania. Na co uważać odpoczywając w Chorwacji?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mandaty w Chorwacji 2022, czyli na co musimy uważać podczas tegorocznych wakacji

Nie da się ukryć, iż Chorwacja jest nadal jednym z ulubionych państw pod względem spędzania czasu na wakacyjnym odpoczynku. Piękne plaże, czysta, turkusowa woda, idealna pogoda, to wszystko zachęca do leniwego odpoczynku na plaży oraz spacerach po okolicznych deptakach. Są jednak pewne zasady, które należy przestrzegać, aby nie zostać ukaranym mandatem.

Jak czytamy na portalu Vijesti - N1 Bosna i Hercegovina, turyści mogą zapłacić krocie za niefrasobliwość. Pierwszym przykładem jest wprowadzone prawo w mieście Novi Vinodolski, zabraniające pozostawiania na plaży ręczników, rekwizytów plażowych czy innych osobistych przedmiotów.

W przypadku kiedy dojdzie do takiej sytuacji, rzeczy zostaną umieszczone w miejscowym Centrum Kultury i będzie możliwość ich odbioru w ciągu ośmiu dni. Ale to nie wszystko, za niestosowanie się do przepisów grozi grzywna w wysokości od 600 (około 380 zł) do 1500 kun, (ok. 950 zł) - w przypadku osób fizycznych i do 10 000 kun (ok. 6 300 zł) w przypadku osób prawnych.

Spacer w Dubrowniku, czyli mandaty w Chorwacji 2022

Od pewnego czasu da się słyszeć głosy, że coraz więcej państw wprowadza kary za niestosowny ubiór noszony poza terenem plaży. Mandat za bikini lub goły tors zapłacimy między innymi we Włoszech, a wysokość grzywny sięga od 120 do 2 4000 złotych. A wszystko za sprawą niezastosowania się do obowiązujących przepisów regulujących kwestię ubioru w przestrzeni miejskiej.

Chorwacja także stosuje tego typu kary. Jak czytamy na stronie lokalnych mediów, taki spacer może kosztować nas krocie. Przykładem była para turystów, którzy wbrew zakazowi poruszania się w skąpym ubraniu przemierzali ulice Dubrownika. Straż miejska ukarała ich mandatem wysokości 1000 kun, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 630 złotych na osobę.

Więcej o: