Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Co roku z wakacji nie wraca 500 osób. WOPR: Ofiary to głównie mężczyźni

Liczba utonięć skłania do refleksji każdego roku. W ciągu minionej dekady woda pochłonęła dwa i pół miliona osób na całym świecie. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu. W Polsce nie wygląda to lepiej. Statystykom nie pomagają entuzjaści pływania po alkoholu i wędkowania bez zabezpieczeń. WOPR apeluje do turystów w Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom.

Wakacje i ciepłe dni to doskonała okazja do wypoczynku nad wodą. Wypad nad jezioro czy morze pozwala nie tylko na spędzenie czasu z bliskimi, lecz także na ochłodzenie w trakcie upałów. Jednak wiele osób wciąż nie wie, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Wczasowiczom często brakuje podstawowych umiejętności pływackich. 

Zobacz wideo Bezpieczeństwo nad wodą. O czym pamiętać podczas wakacji?

Zagubiony bagaż (zdjęcie ilustracyjne) Z greckiej wyspy wrócili bez walizek. "Staliśmy tam około czterech godzin"

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2022. WOPR ma plan, by dziś nikt nie utonął

Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zareagować na przerażające statystyki utonięć. W 2021 r. uchwalono rezolucję, której efektem jest m.in. ustanowienie Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom. Wydarzenie odbywa się corocznie 25 lipca i jest obchodzone również w Polsce. 

Celem Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom ma być podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat śmierci w wodzie i tego, jaki wpływ ma ona na rodziny zmarłych. Organizatorzy chcą edukować i pokazywać rozwiązania, które mogą uratować nasze życie w sytuacjach zagrożenia. 

25 lipca Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wzywa do zjednoczenia i zawalczenia o wspólną ideę - zero utonięć. Tego dnia ratownicy w całej Polsce dzielą się swoimi doświadczeniami, a także pokazują sprzęt niezbędny do ratowania życia. Prezentują też cenne wskazówki - m.in. jak rozpoznać niebezpieczne miejsca w wodzie.

Ten dzień ma uzmysłowić, że utonięcia to nie są tylko jakieś statystyki czy problemy w odległych krajach. To jest problem tu i teraz. Utonięcie dotyczy zarówno tych osób, które nie umieją pływać i z jakichś powodów znalazły się nagle w wodzie, jak i tych, które jakieś elementarne umiejętności w tym zakresie miały

- powiedział Apoloniusz Kurylczyk, szef Zachodniopomorskiego WOPR w rozmowie z rmf24.pl

Nagranie ze Stegny stało się viralem. "Jestem w Stegnie na plaży. Jem właśnie gofry". Filmik z TikToka stał się viralem

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl.

Utonięcia w Polsce. Do tragedii rzadziej dochodzi nad morzem

Gdy nadchodzi lato, coraz więcej słyszy się o tragedii nad wodą. Utonięcie jest jednak możliwe wszędzie - nie tylko nad morzem, lecz także w jeziorze, rzece, stawie, a nawet przydomowym basenie. Jak podaje WOPR, tylko 10 proc. przypadków utonięć dzieje się nad Bałtykiem.

Nad morzem tych tragedii jest dużo, dużo mniej. Najwięcej osób utonie w tym roku nad jeziorami. Zazwyczaj tam, gdzie nie ma ratowników, gdzie nie ma żadnego kąpieliska. Często te osoby wchodzą do wody po wieczornej imprezie i znikają

- mówi Apoloniusz Kurylczyk. Według statystyk do utonięć najczęściej dochodzi blisko brzegu. Tonący ma niekiedy kilka metrów do pomostu, bezpiecznego miejsca lub płycizny, na której mógłby swobodnie stanąć. Często jednak z powodu paniki, brawury, skurczu, alkoholu lub innych substancji odurzających nie udaje się dotrzeć do brzegu. 

Utonięcia w Polsce. Ofiarami wody są głównie mężczyźni

Według statystyk na świecie każdego roku w wodzie ginie 236 tys. osób i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu. W Polsce ofiarami są głównie mężczyźni powyżej 30. i 50. roku życia. W 2021 roku utonęło 408 osób, w tym 40 kobiet. 78 z nich spożywało wcześniej alkohol.

Wielu z nich wchodzi do wody po alkoholu i nagle znikają. Osobną grupą w tych statystykach są wędkarze, którzy łowią ryby na łódeczkach czy pontonikach bez zabezpieczenia i bez kamizelki

- dodał Kurylczyk. Jak wspomniał, kobiety są bardziej świadome własnych ograniczeń i rzadziej podejmują ryzyko. Mężczyźni lubią adrenalinę i testowanie swojej wytrzymałości w ekstremalnych warunkach. 

W wakacje 2022 w Polsce wciąż dochodzi do tragicznych sytuacji nad wodą. Do tej pory życie straciły 139 osób - 87 w czerwcu i 52 w lipcu.

Więcej o: