Wakacje 2022. Albania na paszport czy dowód? Jakie są zasady wjazdu? Sprawdź ważność dokumentów

Wyjazdy na wakacje za granicę są bardzo popularnym rozwiązaniem wśród Polaków. Co więcej, wybierając kierunek, nie skupiamy się jedynie na popularnych krajach, takich jak Włochy czy Hiszpania. Coraz częściej chcemy spędzić wakacje w Albanii. Ale czy znamy zasady wjazdu do tego kraju?
Zobacz wideo Sylwia Bomba mówi, co nie sprawdza się w podróżach z dzieckiem

Wybierając się na wakacje, głównie swoją uwagę koncentrujemy na znalezieniu atrakcyjnej oferty lub realizacji przedwyjazdowych zakupów. Naszą głowę zaprzątają także różne kwestie organizacyjne zwłaszcza jeśli wybieramy się na dłuższy wypoczynek. Ale czy w ferworze planów wyjazdowych pamiętamy o tym, żeby sprawdzić ważność paszportu czy dowodu osobistego?

Albania na paszport czy dowód, czyli wakacje 2022

Kiedy podróżujemy po krajach należących do strefy Schengen, a przypomnijmy, że jest ich aż 22, to oczywistą dla nas kwestią jest fakt, że nie potrzebujemy w tym celu paszportu. Wystarczy nam dowód osobisty i możemy podróżować bez żadnych ograniczeń. 

Choć Albania jest państwem Europy południowo-wschodniej, to jak wiemy, nie należy do Unii Europejskiej, ani wspomnianej strefy Schengen. Dlatego kwestia zasad wjazdu nie jest tak oczywista. Aby upewnić się jakie dokumenty są nam potrzebne, sprawdziliśmy informacje na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Albania na dowód. O czym musimy pamiętać?

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie gov.pl, zasady wjazdu do Albanii już wiele lat temu uległy zmianie. Od 2009 roku Polacy mogą wjechać na teren tego kraju, posługując się wyłącznie ważnym dowodem osobistym. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać jednej zasady.

Data ważności dowodu  tożsamości nie może być krótsza niż trzy miesiące od momentu opuszczenia Albanii. W przeciwnym razie możemy mieć problemy podczas przekraczania granicy, a tego typu kwestie rozwiązuje straż graniczna, zatem nie możemy liczyć na pomoc konsula.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Albania zasady wjazdu, czyli kiedy wystarczy dowód, a kiedy należy mieć paszport?

Do Albanii wjedziemy na dowód i ten dokument będzie wystarczający, ale tylko pod warunkiem, że nasz pobyt nie przekroczy 90 dni. Jeżeli planujemy przedłużyć naszą wizytę i spędzić tam powyżej trzech miesięcy, to naszym obowiązkiem jest zgłoszenie się do Urzędu Imigracyjnego.

Jednak w tej instytucji możemy posługiwać się wyłącznie paszportem. Zatem warto mieć go ze sobą jeżeli planujemy małżeństwo z albańskim obywatelem bądź obywatelką, chcemy założyć firmę, lub podjąć legalną pracę.

Paszport przyda się także w sytuacjach kiedy chcemy skorzystać z ulg medycznych, jakie przysługują pacjentom państwowych szpitali. Jest to istotna kwestia kiedy w grę wchodzi pobyt w szpitalu bądź zabieg. W pozostałych przypadkach można posługiwać się dowodem osobistym.

Więcej o: