Wybierając się na wakacje, głównie swoją uwagę koncentrujemy na znalezieniu atrakcyjnej oferty lub realizacji przedwyjazdowych zakupów. Naszą głowę zaprzątają także różne kwestie organizacyjne zwłaszcza jeśli wybieramy się na dłuższy wypoczynek. Ale czy w ferworze planów wyjazdowych pamiętamy o tym, żeby sprawdzić ważność paszportu czy dowodu osobistego?
Kiedy podróżujemy po krajach należących do strefy Schengen, a przypomnijmy, że jest ich aż 22, to oczywistą dla nas kwestią jest fakt, że nie potrzebujemy w tym celu paszportu. Wystarczy nam dowód osobisty i możemy podróżować bez żadnych ograniczeń.
Choć Albania jest państwem Europy południowo-wschodniej, to jak wiemy, nie należy do Unii Europejskiej, ani wspomnianej strefy Schengen. Dlatego kwestia zasad wjazdu nie jest tak oczywista. Aby upewnić się jakie dokumenty są nam potrzebne, sprawdziliśmy informacje na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie gov.pl, zasady wjazdu do Albanii już wiele lat temu uległy zmianie. Od 2009 roku Polacy mogą wjechać na teren tego kraju, posługując się wyłącznie ważnym dowodem osobistym. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać jednej zasady.
Data ważności dowodu tożsamości nie może być krótsza niż trzy miesiące od momentu opuszczenia Albanii. W przeciwnym razie możemy mieć problemy podczas przekraczania granicy, a tego typu kwestie rozwiązuje straż graniczna, zatem nie możemy liczyć na pomoc konsula.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Do Albanii wjedziemy na dowód i ten dokument będzie wystarczający, ale tylko pod warunkiem, że nasz pobyt nie przekroczy 90 dni. Jeżeli planujemy przedłużyć naszą wizytę i spędzić tam powyżej trzech miesięcy, to naszym obowiązkiem jest zgłoszenie się do Urzędu Imigracyjnego.
Jednak w tej instytucji możemy posługiwać się wyłącznie paszportem. Zatem warto mieć go ze sobą jeżeli planujemy małżeństwo z albańskim obywatelem bądź obywatelką, chcemy założyć firmę, lub podjąć legalną pracę.
Paszport przyda się także w sytuacjach kiedy chcemy skorzystać z ulg medycznych, jakie przysługują pacjentom państwowych szpitali. Jest to istotna kwestia kiedy w grę wchodzi pobyt w szpitalu bądź zabieg. W pozostałych przypadkach można posługiwać się dowodem osobistym.