Pogoda. Czy to koniec upałów? IMGW zapowiada ciepłą, ale zmienną prognozę na ostatni tydzień lipca

Ostatnie dni były nie tylko przepełnione słońcem, ale przede wszystkim wysokimi temperaturami. Termometry w niektórych regionach Polski pokazywały wartość nawet powyżej 35 stopni Celsjusza. Czy w tym tygodniu mamy szansę, by odpocząć od upałów?
Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił dane pogodowe na nadchodzący tydzień. Jaka pogoda będzie w ostatnim tygodniu lipca? Czy możemy spodziewać się kolejnych alertów pogodowych?

Czy to koniec upałów w Polsce? IMGW przedstawia prognozę na ostatni tydzień lipca

Na ostatni tydzień lipca IMGW udostępniło prognozę pogody, która lekko uspokoi zwolenników niższych temperatur, choć zimno nie będzie. Z danych wynika, że najbliższe dni będą pogodne. Temperatury w poniedziałek sięgną maksymalnie 32°C na południu oraz 34°C na zachodzie kraju. W pozostałej części kraju możemy spodziewać się około 26°C.

Wtorek. W centralnej, południowej oraz wschodniej części kraju możemy spodziewać się burz, gdzieniegdzie nawet z gradem. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu temperatura sięgnie 32°C. Na pozostałym obszarze termometry wskażą maksymalnie 29°C. Najchłodniej będzie nad morzem, 20°C.

W środę możemy spodziewać się opadów deszczu w wielu miejscach w kraju. Temperatury także będą niższe, na północy około 23°C, na zachodzie 25°C, a w centrum maksymalnie 28°C. Najcieplej będzie na Podkarpaciu, bo aż 30°C. Chłodno będzie nad morzem, bo około 18°C.

Czwartek w znacznej części Polski zapowiada się pogodny, jednak na północy zachmurzenie wzrośnie i możemy spodziewać się przelotnych opadów. Podobnie jak w środę, najcieplej będzie na Podkarpaciu a najchłodniej nad morzem. Na pozostałych obszarach temperatura wyniesie średnio 25°C. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prognoza pogody. Końcówka lipca, czyli jaka pogoda czeka nas w ostatnie dni tygodnia?

Piątek, w tym dniu możemy liczyć na ciepłe letnie warunki pogodowe. Termometry wskażą od 23°C, 25°C, na północnym wschodzie, w centrum 27°C, a 30°C, na południu oraz zachodzie kraju. Nad morzem nadal chłodno, około 20°C oraz lekki wiatr. 

Weekend zapowiada się ciekawie. W sobotę dominować będzie zachmurzenie, wystąpić mogą burze z gradem. Temperatura maksymalna sięgnie od 25°C do 30°C. Inaczej będzie na Podhalu, Lubelszczyźnie, Mazowszu oraz nad morzem, tam termometry wskażą do 23°C.

Niedziela jednak przyniesie więcej ciepła. Ten dzień będzie obfitował w słoneczną i przyjemną pogodę, gdzieniegdzie nawet upalną. Temperatura maksymalna w tym dniu wyniesie od 27°C do 31°C. Zachmurzenie umiarkowane i duże dotyczyć będzie większości kraju. Jedynie na wschodzie może dojść do opadów.

Prognoza pogody. Jak wyglądał ostatni tydzień? Gdzie było najcieplej?

Z Komunikatu Biura Prasowego IMGW-BIP wydanego 22 lipca 2022 roku możemy jasno wywnioskować, że temperatury na terenie całej Polski w ubiegłym tygodniu bywały mocno uciążliwe. Choć najmniej odczuły to Suwałki czy północna część naszego kraju, to jednak Centrum Modelowania Meteorologicznego w swoim podsumowaniu ukazało skalę fali ostatnich upałów. 

Komunikat Biura Prasowego IMGW-PIB z dnia 22.07.2022 rokuKomunikat Biura Prasowego IMGW-PIB z dnia 22.07.2022 roku Fot. IMGW-PIB

Świadczyć o tym, mogą, chociażby mapy, które jasno ukazują, rozmieszczenie poszczególnych temperatur. Jednym z najcieplejszych dni była zdecydowanie środa 20 lipca br. Jak widzimy na zamieszczonej grafice, na zachodzie kraju temperatury sięgały powyżej 37°C. 

Więcej o: