Wakacje 2022 a wysoka inflacja. Co zrobić, aby było nas stać na urlop? Tani wypoczynek da się zorganizować

Podróżowanie zawsze wiąże się niemałymi kosztami, a towarzysząca nam na każdym kroku wysoka inflacja zdecydowanie utrudnia planowanie wyjazdów na lato. Co zrobić, aby pomimo rosnących kosztów życia było nas stać na odpoczynek? Mamy kilka propozycji.
Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

W tym roku wakacje są inne niż dotychczas, każdy z nas po okresie wszechobecnej pandemii, ograniczeń i nieustannego przesiadywania w domu, chce zwyczajnie wyjechać, odpocząć. Sytuację niestety komplikują rosnące ceny w sklepach, drożejące paliwo czy wyższe raty kredytów. Co zrobić, aby pomimo obecnej sytuacji pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wakacje 2022. Jak w dobie wysokiej inflacji zorganizować wakacje?

Drożyzna odczuwalna jest na każdym kroku, wystarczy zrobić podstawowe zakupy a kwota do zapłaty, jaką usłyszymy przy kasie, nie raz nas zaskakuje. Nie inaczej jest w przypadku planowanych wakacji. Ceny hoteli są bardzo wysokie, w restauracjach płacimy krocie, a koszt benzyny przeszedł najśmielsze oczekiwania. 

Jak zatem oszczędzić na wakacjach bez większych strat dla jakości wypoczynku? Jest kilka metod, które pozwolą nam na wydanie mniejszej sumy pieniędzy podczas wakacji 2022.

Po pierwsze, wyszukujmy ofert noclegowych z wyprzedzeniem. W sezonie ceny za nocleg wzrastają diametralnie, dlatego jeśli mamy choćby orientacyjny cel podróży wakacyjnej to dokonajmy rezerwacji już na początku roku. Oczywiście najlepiej skorzystać z tych ofert, które posiadają opcję bezpłatnej rezygnacji.

Niekoniecznie pięciogwiazdkowy hotel. Decydując się na wyjazd, nie musimy od razu płacić horrendalnych sum za wypoczynek. Istnieje wiele pensjonatów, które swoim standardem nie odbiegają zbytnio od tych uznawanych za najlepsze, a ceny są zdecydowanie niższe.

Pamiętajmy, że często płacimy za wyrobioną na rynku markę, a niekoniecznie za poziom usługi. Nawet w najdroższych hotelach zdarza się otrzymać pokój, gdzie akurat klimatyzacja lekko szwankuje, czy spa ma ograniczoną ilość zabiegów z różnych powodów.

Jak zaoszczędzić na wakacjach? Kilka wskazówek na lato 2022

Podróż koleją zamiast auta. To może być wyjątkowo dobry pomysł, zwłaszcza kiedy podróżujemy we dwoje lub z dziećmi, którym przysługują ulgi. W ten sposób wyruszając nad morze np. z Krakowa, zapłacimy od 90 zł za osobę, a jeżeli skorzystamy z nowej oferty PKP "Taniej z bliskimi", to otrzymamy 30 proc., zniżki. Wystarczy, że będziemy podróżować w co najmniej dwie osoby. O szczegółach informowaliśmy niedawno na naszym portalu. 

Własny prowiant na wakacje. To dobre rozwiązanie zwłaszcza kiedy zdecydujemy się na wynajęcie apartamentu z dostępem do kuchni. Korzystając z pobliskiego dyskontu, możemy kupić kilka produktów i przygotować samodzielnie obiad bez ponoszenia wysokich kosztów w restauracji. 

Wybierajmy mniej popularne miejscowości. Nadmorskie kurorty, czy nawet zagraniczne miasta o typowo turystycznym charakterze zawsze są droższe od bardziej ustronnych miejsc. Dlatego jeśli szukamy konkretnej oferty, warto poszukać możliwości wyjazdu w bardziej ustronne miejsce, gdzie ceny nie będą aż tak wygórowane. 

Pakujmy się z wyprzedzeniem. Przeanalizujmy, co nam się tak naprawdę przyda, ten sposób unikniemy dodatkowych wydatków na miejscu. Zwłaszcza że jeżeli, np. wyjeżdżając nad morze, zapomnimy stroju kąpielowego lub innych tego typu rzeczy, to tam kupimy je za znacznie wyższą cenę. Dobrze mieć pod ręką listę, która pomoże nam spakować wszystko, co potrzebujemy.

Więcej o: