Bon turystyczny. Rodzinne wakacje na wyciągnięcie ręki. Jak odebrać i płacić bonem turystycznym?

Pandemia i jej skutki pokrzyżowała plany finansowe, a co za tym idzie też wakacyjne, wielu Polaków. Jednym ze środków, mających wesprzeć rodziny oraz branżę turystyczną, jest bon turystyczny. Na czym polega i jak można go odebrać? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania.

Bon turystyczny jest dokumentem uprawniającym do odebrania 500 zł na najmłodszych do 18. roku życia oraz 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnościami. Rozwiązanie to ma zachęcić Polaków do spędzania wakacji na terenie kraju i wspierania branży turystycznej dotkniętym skutkami pandemii. Przysługuje on także rodzicom mieszkającym za granicą. Co warto wiedzieć o bonie turystycznym? 

Pasażerowie autobusu (zdjęcie ilustracyjne) Rosjanie znów odwiedzają Finlandię. "Mają dość pieniędzy i wielki apetyt"

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Czy bon turystyczny jest co roku? 

Na początku zakładano, że dokument będzie działał do marca 2022. Jednak w związku z przedłużającą się sytuacją pandemiczną i lockdownem zdecydowano się przedłużyć termin do 30 września 2022 roku.

Na ten moment nie przewiduje się nowych zmian - bon jest do wykorzystania jednorazowego. Warto pamiętać, że należy zwrócić uwagę na datę dokonania płatności, nie sam termin wyjazdu. W związku z tym, jeżeli zarezerwujecie i poryjecie koszty wycieczki do 30 września, możecie wyjechać na nią także w późniejszych miesiącach.

Dąb Bartek Dąb Bartek: wiek, wysokość i położenie. Jaka jest historia tego wspaniałego drzewa?

Jak odebrać bon turystyczny? 

Aby uzyskać elektroniczny dokument, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bon zostanie wam przyznany w formie 16-cyfrowego numeru, który otrzymacie w formie SMS-a lub maila.

Jak płacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny uprawnia do płacenia za usługi hotelarskie - takie jak noclegi w hotelach, gospodarstwach agroturystycznych lub na campingach. Możecie go wykorzystać także podczas imprez turystycznych realizowanych przez organizacje pożytku publicznego oraz przedsiębiorców turystycznych. Zapłacicie nim również za zielone szkoły, kolonie czy obozy sportowe waszych pociech. 

Bonu nie musicie wykorzystywać za jednym razem, płatność możecie rozłożyć na kilka różnych atrakcji. Aby to zrobić, wystarczy podać swój unikalny 16-cyfrowy numer podczas rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: