Wakacje w górach a upały. Jest jedno ale! W TPN nie wolno schładzać się i kąpać w górskich stawach

Jest lato, które wiele osób chętnie spędza na górskich szlakach. Po kilkugodzinnej wędrówce turyści chętnie zażywają kąpieli w czystych stawach Tatr. STOP. Tak nie wolno - jest oficjalny zakaz wchodzenia do wody. Dlaczego? Wyjaśniamy niejasności.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Personel Tatrzańskiego Parku Narodowego przypomina turystom o zakazie kąpieli w górskich stawach. Niestety mimo jasno określonych zasad, wciąż mnóstwo osób łamie prawo obowiązujące w rezerwacie. Pracownicy TPN apelują więc o przestrzeganie reguł i niewchodzenie do wody.

W TPN nie wolno się kąpać. Są ku temu ważne powody

Zakaz kąpieli nie jest "widzimisiem" pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), lecz elementem prawa obowiązującego na terenie rezerwatu:

W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt.

Innymi słowy, nie wolno wchodzić do wody w górskich stawach z kilku ważnych powodów:

  • kąpiel oraz płukanie czegokolwiek w wodzie jeziora zanieczyszcza je - resztkami jedzenia, kosmetykami z ludzkiej skóry etc., co szkodzi zwierzętom tak mieszkającym, a wiele z nich jest pod ochroną,
  • hałas generowany przez kąpiących się płoszy zwierzęta,
  • woda z jezior jest brana do picia przez turystów oraz górskie schroniska musi więc pozostać czysta.

Jak podaje portal Forsal.pl, tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego są patrolowane i za złamanie zakazu pływania można dostać mandatu w wysokości nawet tysiąca złotych.

Dokładnie tłumaczenie przedstawił w krótkim nagraniu Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wideo zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Jak poinformował na nim taternik:

Niestety co roku znajdują się śmiałkowie kąpieli choćby w Morskim Oku. Oczywiście zrozumiałe jest, że w gorące dni zimna woda w potoku kusi ochłodą, jednak pamiętajmy o tym, że górska woda to tak samo skomplikowany ekosystem jak np. las czy łąka.
Więcej o: