Hurtowa liczba remontów na tatrzańskich szlakach. Dlaczego robi się je latem? Wyjaśniamy proceder

Wakacje to nie tylko czas wyjazdów, jak również sezon na remonty szlaków turystycznych. Jak na ironię, właśnie latem są robione hurtowe wręcz ilości napraw i prac konserwacyjnych. Dlaczego? Jak się okazuje pracownicy TPN mają ważny powód.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Wakacje to czas, który wiele osób spędza na górskich szlakach. Niestety wiele tras jest latem (czasowo) nieczynnych z powodu remontów. To denerwuje turystów, którzy uważają, że przecież prace można wykonać też wiosną bądź jesienią. Jednak personel Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) nie zamyka szlaków ze złośliwości. Po prostu wakacje to jedyny czas na remonty. Pracownicy dokładnie wyjaśnili powody.

Hurtowa liczba remontów na tatrzańskich szlakach latem jest z ważnego powodu

Czym jest spowodowany przymus wykonywania wszelkich prac na górskich szlakach turystycznych? Jak się okazuje, powodem są wymagające warunki pogodowe w Tatrach. Ściślej rzecz biorąc, śnieg, który zalega do późnej wiosny, a pojawia się już we wrześniu. To skutecznie uniemożliwia wykonanie jakichkolwiek prac o innej porze roku niż lato. Oprócz tego, kapryśna, górska pogoda utrudnia dokładne ustalenie daty remontu. Personel TPN opublikował w swoich mediach społecznościowych post ze zdjęciami obrazującymi ten problem.

Dodatkowo pracownicy TPN stworzyli specjalną mapę, na której można sprawdzić jakie szlaki są aktualnie zamknięte dla turystów oraz gdzie dokładnie będą utrudnienia. Znajduje się w nowym serwisie Geoportal Tatry.

Warto również śledzić media społecznościowe Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie personel publikuje na bieżąco informacje na temat tras i ich stanu. Aktualnie utrudnienia są w Dolinie Kościeliskiej w okolicy zejścia z Jaskini Mroźnej, z powodu remontu szlaku zejściowego. 

Więcej o: