Najpotężniejsze paszporty świata. Polski dokument wysoko w rankingu

Najlepiej posiadać paszport Japonii, Singapuru lub Korei Południowej. Najgorzej - Afganistanu. Tak wynika z najnowszego rankingu opracowanego przez Henley & Partners. Polska może pochwalić się mocną dziesiątą pozycją.

Od 16 lat ukazuje się ranking Henley Passport Index pokazujący siłę paszportów. Co to znaczy? Autorzy na podstawie danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opracowują zestawienie dokumentów, które umożliwiają swobodne podróżowanie.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Liderem zestawienia okazała się ponownie Japonia, której paszport umożliwia wjazd do 193 z 227 krajów na świecie. Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się: Singapur i Korea Południowa. Obywatele tych państw mogą wjechać do 192 krajów. Na trzecim miejscu znalazły się Niemcy i Hiszpania. Z dokumentami z tych krajów można wjechać do dwóch krajów mniej. Na czwartym miejscu: Finlandia, Włochy i Luksemburg. Paszporty te pozwalają wjechać do 189 krajów.

Mocna pozycja Polski 

Na piątym miejscu uplasowały się: Dania, Holandia i Szwecja (188 krajów). Na szóstym: Francja, Irlandia, Portugalia i Wielka Brytania (187 krajów). Na siódmym: Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria i Stany Zjednoczone (186 krajów). Na ósmym: Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta (185 krajów). Na dziewiątym znalazły się Węgry. Obywatele z węgierskim paszportem mogą wjechać do 183 krajów. Do jednego państwa mniej wjedziemy z polskim paszportem. Na dziesiątej pozycji Polska znalazła się razem z sąsiadami Litwą i Słowacją.

– Paszporty i wizy są jednymi z najważniejszych instrumentów wpływających na nierówności społeczne na całym świecie, ponieważ określają możliwości globalnej mobilności. W zestawieniu widać wyraźnie podział na bogate i mniej zamożne kraje. Te pierwsze wprowadzają ograniczenia wobec tych drugich – zauważył Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners.

Rzeczywiście ranking zamykają kraje borykające się z biedą, konfliktami wewnętrznymi i zbrojnymi czy samoizolacją. Listę zamykają: Afganistan (zaledwie 27 krajów), Irak (29 krajów), Syria (30 krajów), Pakistan (32 kraje), Jemen (34 kraje), Somalia (35 krajów), Nepal (38 krajów) i Korea Północna (40 krajów).

Swoboda podróżowania znacząco wzrosła

Gdy w 2006 roku po raz pierwszy opublikowano ranking, wówczas wykazano, że średnio podróżny mógł odwiedzić 57 krajów bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy. Obecnie swoboda podróżowania wzrosła dwukrotnie. 

Źródło: Henley Passport Index

Więcej o: