W niektórych stacjach woda w Bałtyku jest niższa niż 18 stopni, a tyle właśnie jest uznawane za minimalną temperaturę wody zdatnej do kąpieli. Warto o tym pamiętać, wybierając się na wakacje nad morzem. Na których kąpieliskach woda jest najcieplejsza? Podpowiadamy.
Zgodnie z tabelą pomiarów temperatury wody na wybranych stacjach wodowskazowych, opracowaną przez Izabelę Adrian dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej 20 lipca temperatura Bałtyku waha się od 17,9 do 19,8 stopni. Najniższą temperaturę odnotowano w Ustce - 17,9 stopnia. W Kołobrzegu temperatura wody wynosi 18,5 stopnia, a na Helu 18,8 stopnia.
Temperatura wody w Świnoujściu wynosi 19,3 stopnia Celsjusza. Najcieplejsza woda jest w Międzyzdrojach - 19,8 stopnia Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie dysponuje danymi dotyczącymi temperatury wody we Władysławowie, Pucku oraz w Gdyni.
Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Z kolei portal temperaturamorza.pl podaje, że temperatura wody na kąpieliskach w Gdyni wynosi 17,3 stopnia. We Władysławowie jest to 17,1 stopnia, a w Pucku 17 stopni.
Wybierając się na wakacje nad polskim, należy szczególnie pamiętać, że optymalna temperatura wody do kąpieli wynosi około 20-22 stopni. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nie powinniśmy kąpać się w wodzie, której temperatura jest niższa niż 18 stopni. 14 stopni to z kolei wartość graniczna. Warto także wspomnieć, że woda w naturalnych zbiornikach wodnych w Polsce na ogół nie przekracza 25 stopni.