Najszczęśliwsze miasta w Polsce. Jest też czarna lista [RAPORT]

W którym polskim mieście żyje się najlepiej, a mieszkańcy są najszczęśliwsi? Portal Otodom we współpracy z firmą doradczą ThinkCo postanowił to sprawdzić i przepytać prawie 36 tys. Polaków. W ten sposób powstał kilkudziesięciostronicowy raport "Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia", a także zestawienie miast o najwyższym i najniższym poziomie szczęścia wśród mieszkańców. Z rankingu wynika, że najlepiej żyje się w Gdyni, a najsmutniej w Częstochowie.

Twórcy badania chcieli zrozumieć, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy, dlatego ankietowanych, poza ogólnym wskazaniem poziomu szczęścia, poproszono też o ocenę innych elementów, np. dostępu do rozrywki i kultury, służby zdrowia, jakości komunikacji miejskiej i dróg, środowiska naturalnego czy infrastruktury dla dzieci. W ten sposób powstał ranking miast o najwyższym i najniższym poziomie szczęścia.

Zobacz wideo Nadmorski zachód słońca z dala od tłumu? Odkrywamy Gdynię

Badanie zostało przeprowadzone między wrześniem 2021 a lutym 2022 roku na reprezentatywnej grupie 35 897 mieszkańców Polski. Respondenci wyrażali swoją ocenę w skali od 1 (zupełnie nieszczęśliwy) do 5 (maksymalnie szczęśliwy).

Miasta z najszczęśliwszymi mieszkańcami w całym kraju

Tytuł najszczęśliwszego miasta zdobyła Gdynia, która uzyskała ocenę 4.03. Depcze jej po piętach Gdańsk z oceną 3,96. Na trzecim miejscu uplasowała się Zielona Góra (3,95). Kolejne miasta, w których poziom szczęścia jest wysoki, to: Tychy (3,91), Bielsko-Biała (3,85), Szczecin (3,82), Rzeszów (3,76), Katowice (3,75), Poznań (3,73) i Kraków (3,69).

- Ptaków śpiew, morza szum, a do tego regionalne wino. Te czynniki przyczyniają się do tego, że to mieszkańcy Gdyni, Gdańska i Zielonej Góry czują się najszczęśliwsi w Polsce. Jak duże znaczenie mają – tego nie jesteśmy w stanie sprawdzić, ale z naszego badania dowiedzieliśmy się, że połączenie praktycznych rozwiązań z uwzględnieniem miejsca na relaks jest kluczem do szczęścia w mieście. Muszą one jednak iść w parze z dostępem do natury, szerokim wyborem atrakcji kulturalnych i dostępem do rozrywki, a wszystko to w atmosferze poczucia bezpieczeństwa – pisze we wstępie do raportu "Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia" Karolina Klimaszewska, senior data analyst w Otodom.

Gdynianie zapytani o to, co sprawia, że czują się szczęśliwi w swoim mieście, wymienili: komunikację miejską i dojazd (39 proc. ankietowanych), środowisko naturalne (36 proc.), dostępność sklepów (29 proc.) i dostęp do rozrywki oraz atrakcji kulturalnych (25 proc.).

Miasta o najwyższym i najniższym poziomie szczęściaMiasta o najwyższym i najniższym poziomie szczęścia Raport 'Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia', otodom.pl

Miasta o najniższym poziomie szczęścia

Z badania wyłania się także ranking miast, w których mieszkańcy na ogół nie są zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania. Ankietowani wskazali Częstochowę, Kalisz, Rudę Śląską, Nowy Sącz, Kielce, Koszalin czy Sosnowiec.

Analitycy wskazują, że najbardziej zadowoleni mieszkańcy żyją w miastach o wielkości od 200 do 500 tys. mieszkańców. Można w nich liczyć na rozwinięte usługi publiczne i atrakcyjną ofertę handlowo-usługową oraz możliwości spędzania wolnego czasu.

Co boli Polaków najbardziej? 

Z badania wyłania się również ciekawy obraz Polaków. Okazuje się, że więcej niż połowa z nas (ponad 57 proc. ankietowanych) jest szczęśliwa w swoich miastach. Jednak aż 20,9 proc. nie ocenia najlepiej poziomu szczęścia w swoim mieście.

Na subiektywne poczucie szczęścia w miastach wpływa:

- bliskość sklepów (29 proc.),

- dostęp do natury (21,7 proc.),

- komunikacja miejska i drogowa (23,9 proc.),

- dostęp do kultury i rozrywki (21,1 proc.),

- bezpieczeństwo (21,7 proc.).

Polacy narzekają na zły stan środowiska (m.in. dostęp do terenów zielonych, poziom hałasu ulicznego czy czystość powietrza) (23.9 proc.), ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej (22,2 proc.) oraz nieefektywną komunikację miejską i problemy z dojazdami (22 proc.).

Najbardziej naszych rodaków bolą koszty życia. Aż 36 proc. ankietowanych wskazało, że to brak pieniędzy jest dla nich największą przeszkodą do szczęścia.

Źródło: otodom.pl 

Więcej o: