Bardziej znienawidzone od komarów. Ukąszenia tych owadów są szczególnie bolesne

Lato to czas, kiedy musimy zmagać się z uporczywymi insektami. Najczęściej narzekamy na komary, które są nieodłącznym elementem ciepłych wieczorów i wypadów do lasu. Istnieje jednak owad, który jest większy, a jego ukąszenia są dużo bardziej dokuczliwe...

Jusznica deszczowa kryje się pod różnymi nazwami. Mucha końska, giez czy bąk - każde z określeń powoduje dreszcze wśród osób, które już się z nią spotkały. Ten wyjątkowo uciążliwy owad atakuje ludzi i zwierzęta, lata przy twarzy i nie daje się odgonić. Co o niej wiemy? 

Zobacz wideo Spray odstraszający komary możesz zrobić sam

Mucha końska - jak wygląda i gdzie występuje?

Jusznica deszczowa jest gatunkiem muchówki z rodziny bąkowatych. Jej ciało jest smukłe, a długość nie przekracza 12 mm. Na skrzydłach możemy zaobserwować brązowe plamy, a na tułowiu ciemne paski. Samice wyróżniają się charakterystycznymi kolorowymi oczami o jaskrawych zielono-czerwonych odcieniach. To właśnie one atakują ludzi. 

Strzyżak jeleni również jako strzyżak sarni (zdjęcie ilustracyjne) "Latające kleszcze" już grasują w Polsce. Jak je odstraszyć?

Muchy końskie uwielbiają ciepło i wilgotne miejsca, więc łatwo o spotkanie ich na wakacjach. Grasują od maja do późnej jesieni, jednak najbardziej aktywne są w lipcu oraz sierpniu. Ten denerwujący owad pojawia się nad wodą, na polach i w okolicach lasów. Atakuje nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Jak wskazuje ich nazwa, zobaczymy je m.in. przy koniach lub krowach. 

Jusznica deszczowa - jak radzić sobie z ukąszeniem?

Mucha końska atakuje w celu zdobycia krwi, która jest jej potrzebna do rozwoju jajników i złożenia jaj. Ukąszenia są wyjątkowo bolesne, pozostawiają ślad i często wiążą się z podrażnieniami skóry oraz dużą opuchlizną. Mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na ich ślinę, skutkując silną reakcją alergiczną, a w najgorszym wypadku wstrząsem anafilaktycznym i śmiercią. 

Międzyzdroje Zaplanuj rodzinne wakacje w Międzyzdrojach. Co warto zobaczyć i gdzie zanocować? Podpowiadamy! MATERIAŁ PROMOCYJNY

Mucha końska czyli jusznica deszczowa. Jak unikać ugryzienia? 

Ugryzienia jusznicy deszczowej są dokuczliwe, ponieważ samice rozcinają skórę aparatem gębowym, nie stosując środków znieczulających. Czy istnieją sposoby na ochronę lub uśmierzenie bólu? 

W przeciwieństwie do komarów żadne żele ani kremy nie pomagają w przypadku ukąszeń muchy końskiej. Ochronę przed atakiem może zapewnić nam Permytryna, która odstrasza te uporczywe owady. Preparaty na bazie tego związku chemicznego ludzie mogą stosować tylko na ubrania. Jeżeli chcemy uniknąć wlatywania owadów do domu, warto zamontować w oknach moskitiery. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: