3 zdumiewające greckie wyspy. "To najpilniej strzeżona grecka tajemnica"

Grecja uznawana jest za wakacyjny raj z egzotycznymi widokami. Nic dziwnego, że z roku na rok coraz więcej turystów decyduje się odwiedzić jedną z 2,5 tysiąca wysp, znajdujących się u jej wybrzeży. Wśród nich są takie, które mogłyby konkurować z najpiękniejszymi miejscami na świecie.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wśród 2,5 tysiąca greckich wysp tylko 200 jest zamieszkałych. Niektóre z nich weszły już do kanonu najchętniej odwiedzanych miejsc w sezonie letnim, inne kuszą tajemniczymi zakamarkami i klimatem, który w ciągu kilkuset lat praktycznie się nie zmienił. Oto 3 najciekawsze wyspy greckie, które warto odwiedzić.

Santorini

Kraina biało-niebieskiej architektury, która zasłynęła na tysiącach pocztówek, przypomina widoki z baśni. Ze względu na ten sielankowy charakter większość osób nie podejrzewa, że tutejsze miasteczka osadzone są na aktywnym wulkanie. Urok i magia Santorini sprawiają jednak, że nie myśli się tutaj o zagrożeniu. Dopełnieniem wyjątkowego klimatu wyspy są surowe, ostre klify oraz czarne i czerwone plaże. Do najbardziej malowniczych terenów na wyspie należy Oia; miasteczko uwielbiane przez artystów i miłośników spektakularnych zachodów słońca. Wszystko to sprawia, że Santorini uznaje się za najbardziej popularną, ale i najpiękniejszą wyspę na świecie.

SantoriniSantorini Zebra-Studio / shutterstock

Kreta

Atrakcje turystyczne Krety można wyliczać godzinami. Charakterystyczne plaże, jedyny las palmowy w Europie czy wyjątkowy pałac Knossos są prawdziwymi skarbami wyspy, jednak nie tylko one decydują o jej wyjątkowości. Kreta uznawana jest za kolebkę kultury europejskiej oraz miejsce powstania licznych mitów i legend. Najpopularniejsze z nich to opowieść o królu Minosie, Dedalu czy upadku Ikara. Ta największa grecka wyspa ma także bogate zaplecze historyczne, które przyczyniło się do występowania na niej mieszanki różnych kultur i bogactwa zabytków. Warto również spróbować specjałów tutejszej kuchni, uznawanej za najzdrowszą na świecie. Nic dziwnego, że Kreteńczycy są najdłużej żyjącą nacją w Europie. Jak wspomina Magazyn Travelist:

Oliwa, ser, warzywa, ryby, owoce morza i wino a do tego hektolitry doskonałego wina. Oto tajemnica długowieczności wedle mieszkańców wyspy.

Zatoka Plakias, Dimos Finikas, Nomos Rethymno, Kreta, GrecjaZatoka Plakias, Dimos Finikas, Nomos Rethymno, Kreta, Grecja Wikimedia commons

Kefalonia

Najpilniej strzeżona grecka tajemnica — to jedno z najpopularniejszych określeń, których używa się w stosunku do Kefalonii. Jest jednocześnie największą wyspą w archipelagu Wysp Jońskich oraz najmniej obleganą przez turystów. Odwiedzając to miejsce, unikniemy tłoku, rozkoszując się ciszą, pustymi plażami oraz bajkowymi widokami. Mieszkańcy sprawiają wrażenie, jakby nie interesował ich wyścig życia codziennego, który pochłania coraz większą część współczesnej cywilizacji. W Kefalonii warto odwiedzić najpiękniejsze plaże, takie jak Ammos. Aby się do niej dostać i podziwiać ujęcia lazurowego morza, należy najpierw pokonać aż 300 schodów. Innymi, wartymi uwagi atrakcjami są również: Jaskinia Melissani, magiczna miejscowość Fiskardo czy Świątyni Gerasimosa, pochodząca z XVI wieku.

Kefalonia - wakacje na bajkowej greckiej wyspieKefalonia - wakacje na bajkowej greckiej wyspie fot. adisa/iStock

źródło: Magazyn Travelist

Więcej o: