Koszmar turystów - strajki w Ryanairze sparaliżowały lotniska. "To dopiero początek"

18 lipca strajk pracowników jednej z najpopularniejszych linii lotniczych Ryanair w Hiszpanii spowodował opóźnienie bądź odwołanie aż 146. rejsów. Dotyczy to zarówno połączeń krajowych, jak i międzynarodowych. W strajku bierze udział około 1900 pracowników - a to dopiero początek.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zapowiadają pracownicy irlandzkiej linii lotniczej, strajki niedawno się rozpoczęły, ale będzie ich więcej. Kolejne zaplanowane są już na lipiec. To nie pierwszy taki przypadek — od początku tegorocznego sezonu wakacyjnego europejskie linie lotnicze zmagają się z chaosem i utrudnieniami na wielu innych lotniskach. 

Paraliż komunikacyjny na wielu wymiarach

Około dwóch tysięcy pracowników spółki Ryanair domaga się przede wszystkim kilkuprocentowych podwyżek płac oraz zwiększenia liczby pracowników — braki w kadrze odczuwane są dotkliwiej w sezonie wakacyjnym, kiedy lotniska wypełniają się turystami. Dodatkowo, jak odnotowuje portal Diario Sur, trwający protest jest w dużej mierze efektem zaburzonej komunikacji pomiędzy władzami linii lotniczych a związkami zawodowymi USO i SITCPLA, reprezentującymi pracowników. Efektem braku porozumienia stał się strajk, który ma potrwać do 21 lipca. W przypadku nierozwiązania konfliktu pracownicy zapowiadają wznowienie protestu cztery dni później. 

Chaos na lotniskach

W poniedziałek w większości hiszpańskich portów lotniczych zapanował chaos w związku z trwającym strajkiem. Najbardziej dotkliwie odczuli go pasażerowie odlatujący i przybywający do portów lotniczych w Barcelonie oraz w Palma de Mallorca. To nie pierwsza taka sytuacja w tegorocznym sezonie wakacyjnym. Jak informuje Radio ZET:

Podróżni zmagają się z chaosem na całym świecie, jednak sytuacja w Europie jest wyjątkowo zła.

Z danych udostępnionych przez firmę RadarBox.com wynika również, że w okresie od kwietnia do czerwca na Starym Kontynencie odwołano ponaddwukrotnie więcej lotów niż w Stanach Zjednoczonych. Ponadto wielu lotniskom doskwierają także braki w kadrach pracowniczych, co — w okresie, gdy przepełnione są one lecącymi na wakacje turystami — skutkuje paraliżem w ruchu i koniecznością odwoływania wielu lotów

Więcej o: