Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Wniosek o paszport może złożyć osoba dorosła, opiekun prawny w przypadku osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej bądź oboje rodzice w przypadku dziecka poniżej 18 roku życia. Jednak zarówno dziecko, jak i osoba ubezwłasnowolniona muszą być przy składaniu wniosku osobiście. Jest to związane z obowiązkiem pobrania odcisków palców. Ale gdzie wyrobić paszport? Co jest potrzebne? Zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.
Paszport można wyrobić w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Dokładne adresy można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Można to sprawdzić tutaj.
Standardowa cena paszportu to 140 zł. Ulgi (50 i 75 procent zniżki) są przeznaczone dla: osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, uczniów i studentów, emerytów, rencistów czy osób niepełnosprawnych, czy kombatantów i ofiar represji wojennych i okresu powojennego.
Jakie dokumenty trzeba złożyć w punkcie paszportowym?
Oprócz wniosku (dostępnego we wspomnianym punkcie, nie można złożyć formularza wydrukowanego z internetu) trzeba złożyć:
Urząd może również zażądać okazanie odpisu polskiego aktu stanu cywilnego (pełnego lub skróconego) bądź poświadczenie obywatelstwa polskiego.