Gdzie wyrobić paszport? Ile kosztuje i jakie dokumenty będą potrzebne? Wyjaśniamy

Pytanie "Gdzie wyrobić paszport?" spędza sen z powiek tym, którzy chcą podróżować za granicę, a nie posiadają tego dokumentu. Co prawda w Unii Europejskiej nie jest potrzebny, ale mimo warto mieć ten dokument. Zobaczcie, jak i gdzie złożyć wniosek o paszport.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Wniosek o paszport może złożyć osoba dorosła, opiekun prawny w przypadku osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej bądź oboje rodzice w przypadku dziecka poniżej 18 roku życia. Jednak zarówno dziecko, jak i osoba ubezwłasnowolniona muszą być przy składaniu wniosku osobiście. Jest to związane z obowiązkiem pobrania odcisków palców. Ale gdzie wyrobić paszport? Co jest potrzebne? Zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Gdzie wyrobić paszport? W Polsce jest sporo miejsc

Paszport można wyrobić w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Dokładne adresy można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Można to sprawdzić tutaj

Standardowa cena paszportu to 140 zł. Ulgi (50 i 75 procent zniżki) są przeznaczone dla: osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, uczniów i studentów, emerytów, rencistów czy osób niepełnosprawnych, czy kombatantów i ofiar represji wojennych i okresu powojennego.

Jakie dokumenty trzeba złożyć w punkcie paszportowym? 

Oprócz wniosku (dostępnego we wspomnianym punkcie, nie można złożyć formularza wydrukowanego z internetu) trzeba złożyć:

  • jedno kolorowe zdjęcie (aktualne, nie starsze niż pół roku), 
  • dowód opłaty za paszport,
  • aktualny paszport (gdy wyrabiasz nowy) i ważny dowód osobisty,
  • dokument potwierdzający prawo do ulgi - jeśli chcemy z niej skorzystać,
  • odpis polskiego aktu małżeństwa (pełny lub skrócony).

Urząd może również zażądać okazanie odpisu polskiego aktu stanu cywilnego (pełnego lub skróconego) bądź poświadczenie obywatelstwa polskiego. 

Więcej o: