TOP 3 lasy w Polsce, które warto odwiedzić. "To zasługa ducha Puszczy"

Z danych zgromadzonych w 2020 roku wynika, że niemal 30% powierzchni Polski stanowią lasy. Ich różnorodność sprawia, że niektóre przypominają krainę wyrwaną z baśni, inne - z koszmaru. Jednak wszystkie owiane są aurą tajemnicy, którą warto zgłębić.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Według oficjalnych danych statystycznych Polska zajmuje miejsce w czołówce najbardziej zalesionych państw w Europie. Oprócz tego, lasy na terenie naszego kraju charakteryzują się także różnorodnością i wspaniałymi widokami. Oto 3 ciekawe propozycje:

1. Puszcza Białowieska

To bez wątpienia jeden z najpopularniejszych obszarów zalesionych w Polsce, a jednocześnie ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie. Puszcza Białowieska sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się na panowaniu Mieszka I. Jak podaje Magazyn Travelist:

Miejscowi powiadają, że to zasługa ducha puszczy, który przez wieki trzymał ludzi na dystans.

Jednym z najcenniejszych obiektów na tym terenie jest Białowieski Park Narodowy oraz znajdujący się przy granicy z Białorusią fragment ponad 500-letniego lasu. Ze względu na wyjątkowo bogatą faunę, ten masyw leśny uznawany jest za ostoję ptaków o randze globalnej. Drzewa w Puszczy Białowieskiej zachwycają również imponującym rozmiarem oraz grubością pni — przykładowo, świerki osiągają nawet 55-60 metrów. Dzięki temu puszcza sprawia wrażenie podniosłej i tajemniczej.

Puszcza BiałowieskaPuszcza Białowieska Fot. Pixabay

2. Las w Witkowicach

Tym razem bogactwo flory i fauny nie jest głównym powodem, dla którego turyści odwiedzają ponury las w Witkowicach. Wiele osób przyciąga tu widmo tajemnicy i niewyjaśnionych zagadek, które ciążą nad tym obszarem. Mroczna sceneria i długie cienie rzucane przez drzewa byłyby idealne do filmu grozy — który w końcu okazał się faktem. Według mieszkańców w październiku 2001 roku z okazji rozpoczęcia roku akademickiego grupa studentów wybrała się do tajemniczego lasu z zamiarem rozbicia obozowiska i świętowania. Ostatnią osobą, z którą młodzi ludzie mieli kontakt, był mieszkający na skraju lasu mężczyzna. Ostrzegł ich, aby nie przebywali na tym terenie, ponieważ dochodzi tam do niewytłumaczalnych zjawisk. Następnego dnia żaden z uczestników imprezy nie wrócił do domu. Po kilku miesiącach poszukiwań sprawa została zawieszona, policja wstrzymała się od wyjawienia szczegółów śledztwa.

3. Krzywy las

W województwie zachodniopomorskim, nieopodal Gryfina znajduje się las, który — z dalszej odległości — nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dopiero po dotarciu na miejsce turyści orientują się, że tak naprawdę to skupisko 100 zdeformowanych sosen, kształtem przypominające wykrzywione drzewa z baśni czy innych, fantastycznych krain. Co więcej, wszystkie pnie wygięte są tak samo; szerokim łukiem w kierunku północy. Jak podaje portal National Geographic

Najciekawsze jest to, że powód nietypowego kształtu drzew do dziś pozostaje nieznany.

Krzywy Las w Nowym Czarnowie koło GryfinaKrzywy Las w Nowym Czarnowie koło Gryfina Fot. Sebastian Wołosz/ Agencja Wyborcza.pl

źródło: Magazyn Travelist

Więcej o: