Wyjeżdżasz na wakacje? Lepiej sprawdź ważność certyfikatu COVID. Można się niemiło zaskoczyć

Letnie miesiące przyniosły ogólnoświatowe łagodzenie restrykcji pandemicznych, jednak w ciągu ostatnich tygodni liczba zakażeń w wielu miejscach ponownie zaczęła rosnąć. Niektóre kraje już teraz zapowiedziały przywrócenie części obostrzeń. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić ważność certyfikatu COVID. Wyjaśniamy jak to zrobić.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Unijny Certyfikat COVID jest elektronicznym dowodem na przebycie choroby, posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub przyjęcia szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. W każdym z tych przypadków obowiązuje jednak inny termin ważności dokumentu. Ponadto w tym roku zaszły znaczne zmiany w tej kwestii. Jak sprawdzić, ważność certyfikatu COVID? Można to zrobić na kilka sposobów. 

Jak pobrać certyfikat COVID i sprawdzić ważność dokumentu?

Aby sprawdzić ważność swojego certyfikatu, wystarczy pobrać dokument poprzez:

  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - pacjent.gov.pl,
  • aplikację mojeIKP,
  • aplikacja mObywatel.

Dokument można uzyskać także w podmiotach leczniczych poprzez aplikację gabinetową, w punktach szczepień, a także od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Jak pobrać certyfikat z IKP?

Certyfikat ważny jest zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Dokument można pobrać na własne urządzenie przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta. W tym celu należy:

  • zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta,
  • wybrać kafelek "Certyfikaty", znajdujący się na dole strony,
  • wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR",
  • zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować.
 

Ważność certyfikatu COVID

Chociaż ważność certyfikatu COVID na początku miała wynosić rok od pełnego zaszczepienia, to od lutego 2022 r. okres ten został skrócony do 270 dni. Można go jednak wydłużyć przyjmując dawkę przypominającą - wówczas obowiązuje bezterminowo od daty przyjęcia preparatu.

Certyfikat otrzymują również osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Taki dokument ważny jest przez 48 godz.

Ozdrowieńcy po COVID-19 również otrzymują certyfikat covidowy, który z kolei jest  ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Więcej o: