"Polska Chorwacja" godzinę drogi od Bydgoszczy. Widoki zapierają dech w piersiach

Lazurowa woda w otoczeniu wapiennych skał, słońce i nieziemskie widoki - nic dziwnego, że kamieniołomy w Piechcinie nazwano polską Chorwacją. Jakie niespodzianki czekają na odwiedzających to miejsce turystów?

W sezonie wakacyjnym podróżnych kuszą wyjazdy w egzotyczne, nieznane miejsca. Tymczasem niewielu zdaje sobie sprawę, ile tego typu magicznych zakamarków kryje się w Polsce. Jednym z mniej znanych jest dawny kamieniołom w Piechcinie, w okolicach Inowrocławia. Wiele lat temu funkcjonowała tam kopalnia kamienia wapiennego, obecnie miejsce to zachwyca odwiedzających przede wszystkim lazurowym kolorem wody i widokami, zbliżonymi do krajobrazu Chorwacji.

Podwodny raj

Na terenie gminy Barcin znajdują się dwa kamieniołomy, które po pewnym czasie stały się najbardziej charakterystycznymi elementami okolicznego krajobrazu. Jeden z nich jest w dalszym ciągu eksploatowany, z kolei drugi, zalany, został przekształcony w jedną z najbardziej cenionych baz nurkowych w Polsce. W akwenie, który eksploruje się podczas podwodnej podróży, panuje niepowtarzalny klimat. Dzięki różnorodności gatunkowej ryb i bogatej florze można poczuć wyjątkową bliskość natury, z kolei grota i widoczność na poziomie 8-16 metrów dostarcza niesamowitych wrażeń każdemu, kto zdecyduje się na zwiedzanie tej podwodnej rzeczywistości. 

Nurkowanie w kamieniołomie w Piechcinie/Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja GazetaNurkowanie w kamieniołomie w Piechcinie/Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta Nurkowanie w kamieniołomie w Piechcinie/Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

 

Magia zamknięta w kadrze

Niepowtarzalny klimat kamieniołomów w Piechcinie sprawił, że obecnie miejsce to cieszy się sporą popularnością wśród młodych par, planujących ślubne sesje zdjęciowe. Lazurowa tafla wody, wapień i promienie słoneczne tworzą idealną scenerię do magicznych ujęć w śródziemnomorskim klimacie. Z kolei drugi z kamieniołomów uznawany jest za nieco bardziej mroczny, tajemniczy. Jak wspomina portal pojezierze24.pl:

To nie tylko „dziura w ziemi". Jest w niej coś nadzwyczajnego. To właśnie „coś" dostrzegło już kilka ekip filmowych. Tu kręcono m.in. zdjęcia do serialu „Misja Afganistan" oraz „Disco Polo".
 
 
Więcej o: