Planujesz wakacje 2022 w Bułgarii? Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem

Bułgaria to jeden z najpopularniejszych europejskich kierunków wybieranych przez Polaków. Kraj przyciąga piaszczystymi plażami, ciepłym morzem i bałkańskim folklorem. Co warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje?

Słoneczny Brzeg i Złote Piaski to najpopularniejsze kurorty w Bułgarii. To właśnie te miejsca najczęściej pojawiają się w ofertach przygotowanych przez biura podróży. Czekają tu na Was szerokie, piaszczyste plaże, kluby oraz dyskoteki, co sprawia, że są to idealne kierunki zarówno dla młodych osób szukających rozrywki, jak i rodzin z dziećmi. Wisienką na torcie pozostaje wyjątkowa bałkańska kuchnia, bogata oferta hotelowa i atrakcyjne ceny. 

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Bułgaria 2022 - obostrzenia. Powrót do noszenia maseczek 

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, warto wcześniej sprawdzić aktualnie panujące restrykcje. W związku z rosnącą liczbą zachorowań wiele krajów rozważa powrót do obostrzeń. Jak sprawa wygląda w Bułgarii? 

W regionach, w których w ostatnim czasie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem, powrócił obowiązek noszenia maseczek. Jak poinformował główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew, zakrywanie ust i nosa wymagane jest w miejscach publicznych oraz środkach komunikacji miejskiej. Zapowiedział jednak, że rząd nie planuje wprowadzenia większych restrykcji, by nie szkodzić branży turystycznej. 

Obwodami oznaczonymi jako strefy żółte są: Błagojewgrad, Burgas, Warna, Wraca, Gabrowo, Dobricz, Pernik, Płowdiw, Razgrad, Sofia-miasto, Sofia-obwód, Stara Zagora i Jamboł. 

Grecja (zdjęcie ilustracyjne) Grecja - wyspy, na których nie zbankrutujesz. Wypoczynek dla oszczędnych

Jaka waluta obowiązuje w Bułgarii? 

Wyjeżdżając do Bułgarii, należy najpierw wybrać się do kantoru. Walutą obowiązującą w tym bałkańskim kraju jest lew bułgarski, a jego symbolem jest BGN. Jeden dzieli się na sto sotinek, czyli odpowiednik naszych groszy. Obecnie lew bułgarski to w przeliczeniu 2,44 polskich złotych. 

Wakacje 2022: czy Bułgaria jest w Unii Europejskiej? 

Bułgaria leży na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie. Jej sąsiadami jest Serbia, Macedonia Północna, Turcja oraz Grecja. W 2007 roku kraj dołączył do Unii Europejskiej, w związku z czym Polacy mogą swobodnie wjeżdżać i przebywać na jego terytorium przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, a także przejeżdżać tranzytem przez jego terytorium na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: