Nowe zasady wjazdu do Kanady - dotkną również zaszczepionych. Wracają losowe testy na lotniskach

Kanadyjski rząd ogłosił kolejne zmiany w testowaniu przybyłych do kraju osób. Od 19 lipca w życie wchodzą losowe testy przylotów dla podróżnych zakwalifikowanych jako w pełni zaszczepieni. Są jednak małe zmiany. Które lotniska zostaną objęte testami?

W czwartek 14 lipca Kanadyjski rząd ogłosił wznowienie losowych testów na COVID-19 dla osób w pełni  zaszczepionych, przylatujących do Kanady. Testy zostaną wprowadzone w życie 19 lipca, na czterech głównych lotniskach w kraju - Toronto, Vancouver, Montrealu i Calgary. Tym razem jednak rząd przenosi testy poza teren startu i obsługi pasażerów. Ma to na celu niezakłócanie i utrudnianie pracy personelowi lotniska, jak miało to miejsce przed wstrzymaniem obowiązkowych testów

Kto kwalifikuje się jako w pełni zaszczepiony podróżnik?

Aby kwalifikować się jako w pełni zaszczepiony podróżnik do Kanady, należy przyjąć podstawową serię szczepionki przeciwko COVID-19 zaakceptowaną przez Kanadyjski rząd co najmniej 14 dni przed wjazdem do kraju. Podróżni, którzy zostaną zakwalifikowani do losowego testu zostaną o tym powiadomieni drogą mailową w ciągu 15 minut od wypełnienia zgłoszenia celnego. Osoby, które zostały wybrane do testu muszą zarejestrować się u dostawcy usług testowania, który pobierze od nich próbkę jeszcze przed opuszczeniem lotniska. Większość podróżnych zostaje powiadomiona o wynikach testu w ciągu 72 godzin. 

Wszyscy zaszczepieni podróżni, którzy zostali wybrani do programu nadzoru kontroli granicznej, muszą spełnić wymagania dotyczące testów granicznych. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, mają obowiązek przestrzegania 10-dniowej izolacji rozpoczynającej się w dniu wyniku testu. Długość izolacji jest stała i nie podlega skróceniu. 

Podróżni, którzy nie kwalifikują się jako w pełni zaszczepieni w dalszym ciągu muszą kontynuować testy w pierwszym i ósmym dniu obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, chyba że zostali z niej wcześniej zwolnieni. 

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Granica lądowa z testami 

Takie same zasady obowiązują na granicy lądowej. Funkcjonariusz straży granicznej informuje podróżnych, którzy zostali wyrywkowo wybrani do obowiązkowego testu wjazdowego. Taka osoba otrzymuje zestaw do samodzielnego wymazu i musi ukończyć test w miejscu docelowym. Taki test należy wypełni w ciągu 24 godzin od wjazdu do Kanady. 

Więcej informacji znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: