Kraków jednym z najpiękniejszych miast Europy. Wyprzedził Wiedeń i Madryt

Stolica Małopolski znalazła się w znakomitym towarzystwie wśród znanych europejskich metropolii. Zdaniem czytelników amerykańskiego magazynu "Travel+Leisure" Kraków jest bardziej atrakcyjny od Madrytu, Edynburga czy Wiednia.

W magazynie "Travel+Leisure" ukazał się ranking 15 najlepszych miast w Europie. Mamy powody do dumy, ponieważ znalazł się w nim polski akcent. Kraków z 87,97 punktami uplasował się na dziewiątej pozycji i zdystansował prawdziwe perły. Zestawienie powstało na podstawie odpowiedzi czytelników magazynu. Obecność stolicy Małopolski w Word’s Best Awards tym bardziej napawa wielką dumą.

Ranking europejskich miast redaktorzy "Travel+Leisure" stworzyli we współpracy z firmą badawczą M&RR. Czytelników poproszono o ocenę miast, wysp, hoteli, resortów spa, a nawet konkretnych statków wycieczkowych, firm oferujących wynajem samochodów i linii lotniczych. Ankietowani mogli posługiwać się pięciostopniową skalą: od znakomitej i ponadprzeciętnej, poprzez średnią i poniżej średniej, aż po słabą. W ten sposób wyłoniono 15 najlepszych miast w Europie.

Florencja najpiękniejsza po raz trzeci

Liderem zestawienia okazała się stolica Toskanii: Florencja. "Bella, bella, bella!" - w tych trzech słowach ankietowani wyrażali swój zachwyt nad tym urokliwym miastem renesansu. Wielu turystów podkreślało, że to idealne miejsce dla nowożeńców na spacery, ale także dla miłośników kultury, sztuki i dobrego wina. "Do dzisiaj pamiętam degustację wina w niewielkim sklepie z piwniczką skrywającą wina sprzed setek lat" - podkreślił jeden z czytelników. Nic dziwnego, że Florencja skradła serca podróżnikom i już po raz trzeci  dzierży palmę zwycięstwa w tym zestawieniu. Na podium znalazły się także Stambuł i Sewilla.

Dalsze pozycje zajęły: tureckie Bodrum, Rzym, Lublana, Lizbona, Porto, Kraków, Strasburg, Madryt, Wiedeń, Edynburg, Salzburg i Kordoba.

Nasza duma 

Kraków został doceniony za wspaniałe zabytki, ale też znakomitą kuchnię i bogatą ofertę kulturalną. Niestety redaktorzy "Travel+Leisure" nie podają, jak w pobyt w polskim mieście wspominają turyści, którzy wzięli udział w badaniu. Niemniej obecność Krakowa w zestawieniu Word’s Best Awards bardzo nas cieszy. Może dzięki temu wróci dobra passa do miasta, dotkniętego najpierw pandemią, a potem strachem obcokrajowców przed wojną u naszego sąsiada?

W Krakowie turystów mniej

Na mniejsze zainteresowanie turystów stolicą Małopolski zwraca uwagę Rafał Marek z Krakowskiej Izby Turystyki. - Kraków, wbrew pozorom, staje się coraz tańszym miastem, ponieważ nie ma popytu na takim poziomie, jakiego byśmy oczekiwali. Proszę spojrzeć choćby na ceny wstępu do poszczególnych obiektów. Gdy porównamy ceny biletów sprzed pięciu lat, np. na Wawel, z Zamkiem Książ czy innymi zamkami dolnośląskimi, to okaże się, że wejściówki do naszych krakowskich obiektów relatywnie spadły. Ceny najmu nadal utrzymują się na dobrym poziomie. Ogólnie ceny w Krakowie powolutku spadają. My też się zmieniamy. Wcześniej byliśmy nastawieni na turystę klasy premium, w tej chwili stworzyliśmy ofertę dla turysty krajowego. Ceny muszą być dostosowane do portfela polskiego urlopowicza, dlatego te opłaty w porównaniu do innych miejsc spadają - zapewniał Rafał Marek w rozmowie z Podróże Gazeta.pl. 

Najbardziej atrakcyjne miasta w Europie według "Travel+Leisure"

 1. Florencja, Włochy
 2. Stambuł, Turcja
 3. Sewilla, Hiszpania
 4. Bodrum, Turcja
 5. Rzym, Włochy
 6. Lublana, Słowenia
 7. Lizbona, Portugalia
 8. Porto, Portugalia
 9. Kraków, Polska
 10. Strasburg, Francja
 11. Madryt, Hiszpania
 12. Wiedeń, Austria
 13. Edynburg, Szkocja
 14. Salzburg, Austria
 15. Kordoba, Hiszpania

 Źródło: "Travel+Leisure"

Więcej o: