Kierunek na wakacje 2022 - Bułgaria. Co warto zobaczyć? Pięć wyjątkowych atrakcji na Bałkanach

Jeśli zastanawiasz się nad kierunkiem na wakacje 2022, Bułgaria jest dobrym pomysłem. Można tam dojechać samochodem, pobyt nie kosztuje za wiele, a do tego jest sporo ciekawych miejsc do zobaczenia. Przekonajcie się sami.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Bułgaria jest położona w południowo - wschodniej Europie na Bałkanach. Chociaż kierunek ten nie cieszy się aż taką popularnością jak Włochy czy Hiszpania, to niektórzy decydują się spędzić w wakacje właśnie w tym kraju. Co jest wyjątkowego w tym południowoeuropejskim państwie? Oto pięć ciekawych rzeczy do zobaczenia podczas wakacji w Bułgarii w 2022 roku.

Wakacje w Bułgarii 2022. Te pięć rzeczy naprawdę warto zobaczyć

Listę pięciu wyjątkowych rzeczy w Bułgarii trzeba zacząć od przyrody. Warto wiedzieć, że lasy pokrywają około 35 procent kraju. Bułgaria ma dwa miejsca wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na walory przyrodnicze:

  • Srebyrna - rezerwat przyrody obejmujący jezioro Srebyrna oraz okolicę. To miejsce jest na głównej trasie migracyjnej ptaków latających między Europą i Afryką;
  • Park narodowy Pirynu - jak sama nazwa wskazuje, leży w górach Piryn. Ich najwyższy szczyt to Wichren. Sam park porastają bardzo cenne gatunki roślin. Oprócz tego można w nim zobaczyć piaskowcowe piramidy, będące efektem erozji skał.

Pisząc o oryginalnych formach skalnych w Bułgarii nie można nie wspomnieć o Skałach Bełogradcziku oraz pomniku przyrody „Kamiennym Lesie".

Oprócz niezwykłej przyrody warto zapoznać się z historią i kulturą Bułgarii. Na pewno warto zobaczyć trzy poniższe miejsca:

  • Starożytne miasta - w Bułgarii można zwiedzić kilka starożytnych miast - Nesebyr, Nikopolis ad Istrum i Płowdiw. To naprawdę dobra lekcja historii;
  • Cerkwie i świątynie - w ten sposób można zapoznać się z bułgarską religijnością. Jakie miejsca odwiedzić? Przede wszystkim Cerkiew Bojarską w Sofii, a także skalne Cerkwie w Iwanowie. Ciekawe są też monastyry (męskie klasztory) - Rylski i Zaśnięcia Matki Bożej w Baczkowie;
  • Starożytne grobowce (w większości trackie) - Bułgaria ma ich wiele, m.in. w Kazanłyku, obok wsi Aleksandrowo, w Silistrze oraz w Swesztari.
Więcej o: