Chorwacja. Potężne pożary trawią Dalmację. "Apelujemy o szczególną ostrożność"

W Chorwacji, przez wiatr i wysoką temperaturę, doszło do wybuchu trzech potężnych pożarów. Strażacy walczą z rozprzestrzeniającym się żywiołem. Ogień strawił już około 20 domów w Szibeniku położonym w środkowej Dalmacji.

Chorwackie media poinformowały, że wielu mieszkańców regionów trawionych przez pożary zostało ewakuowanych. Na lądzie pracuje 150 strażaków, a dwa samoloty gaszą ogień z powietrza.

Zobacz wideo Pożary w Stanach Zjednoczonych zbierają coraz większe żniwo

Pożary w Chorwacji. Strażacy walczą z żywiołem

Chorwackie Stowarzyszenie Straży Pożarnych poinformowało w środę o wybuchu trzech pożarów w Dalmacji - jednego w powiecie Zadar i dwóch w powiecie Szibenik-Knin. Strażacy gaszą ogień z lądu i powietrza.

Pomagają nam siły powietrzne, a konkretnie dwóch Kanadyjczyków. Powyżej jest las sosnowy, niska roślinność, są też zagrożone budynki, więc teraz na tym się koncentrujemy

- powiedział w rozmowie z Dalmacija Danas dowódca JVP Vodic Antonio Begić.

Po raz kolejny apelujemy do obywateli, aby zachowali szczególną ostrożność ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe, w tym bardzo wysokie ryzyko wybuchu pożarów lasów na prawie całym obszarze Chorwacji

- poinformował w rozmowie z portalem Total Croatia komendant straży pożarnej Slavko Tucaković.

Ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie. Pożar gorszy niż w 1986 roku

Jak informuje portal 24sata.hr, pożar w Szybeniku zniszczył około 20 domów. Sytuacja jest naprawdę poważna. Na szczęście do tej pory nie odnotowano żadnych ofiar.  

Zdaniem dowódcy straży pożarnej powiatu Szybenik-Knin - Darko Dukica, aktualny pożar w Zatonie jest gorszy niż ten z 1986 roku.

Wtedy, podobnie jak teraz, płonął duży las sosnowy, ale teraz jest to gorszy pożar. Zaczął się od Zatonu, 7-8 km na Benkovacka cesta, i szedł w kierunku Vodic. W ciągu zaledwie dziesięciu minut od wybuchu ogień dotarł do samego Zatonu

- mówił dowódca.

Więcej o: